Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Richter: S tým rodičákom by sme mohli znova urobiť niečo radikálnejšie

28.03.2018 | SITA

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

28.03.2018 | Roman Kanala

Žiť z detských prídavkov je ťažká profesia a vypláca sa čoraz menej. Keď sa zvyšuje minimálna mzda, treba zvýšiť aj tieto príspevky. Treba myslieť na tých, čo z nich žijú. Keď už pridali lekárom aj učiteľom.

29.03.2018 | citatelTrendu

Výška rodičovského príspevku sa dá nazvať jednoducho: žobračenka, nie príspevok na dieťa. Nech Richter so 4000 € v kapsách skúsi pre zmenu uživiť dieťa z 200 €. Prezentujete sa ako sociálna vláda, ale nevidím reálnu podporu rodičovstva. Sebe doprajete politici tisíce, ľudu drobáky.

Rodičovský príspevok by sa mal odvíjať od počtu detí, ale aj od počtu odpracovaných rokov, veď matka si platila príspevky do SP, tak nech z nich má aj úžitok.

A láskavo urobte v SP poriadok, dávky poberá plno vychcanov a poctiví sa im na ne skladáme. Nemám problém so solidaritou, ale tým čo ich potrebujú, nie zneužívajú.

Tresty za zneužívanie dávok treba razantne sprísniť. Stačí sa pozrieť na invalidné preukazy luxusných teréňakov a zdravých vodičov v nich. Za zneužitie do lochu, natvrdo+finančná náhrada s pokutou.

29.03.2018 | Roman Kanala

Rodičovský príspevok sa nesmie stať nosnou časťou príjmu. Potom hrozí vytvorenie priemyselného odvetvia, kde je produkciou rodenie detí. Cigáni už teraz bežne jedného potomka zmrzačia, aby dostávali vyššie dávky.

Vo Švajčiarsku je zo sociálky jednotlivcovi ťažké prežiť, ale rodiny s deťmi majú príjem taký, že produkujú ďalšie a ďalšie deti do vysokého veku, aby mali finančné zaopatrenie. Pritom federálne rodičovské nie je, vyplácajú ho len niektoré kantóny.

V ideálnom prípade by rodičovské príspevky mali byť nulové. Každý nech má dieťa za svoju zodpovednosť. Pretože populačná kríza je celospoločenský problém s udržateľnosťou sociálneho systému a verejných financií vôbec, detstké príspevky sú vo verejnom záujme. Otázka je, v akej výške. Netreba zabudnúť, že cieľom ostáva spomalenie vymierania populácie a zabezpečenie produkcie pre budúce generácie, a nie ťarcha na verejných financiách, kam to môže ľahko skĺznuť.

29.03.2018 | citatelTrendu

Práve preto je tam spomenutý počet odpracovaných rokov, môže sa to zakomponovať ako koeficient výpočtu RP. Terajšia výška je ale skutočne smiešna, nepostačuje ani na základmné potreby dieťaťa (strava, pomôcky, reh. cvičenia a pod.). Mohlo by sa to odvodzovať od minimálnej mzdy, následne upraviť koeficientom odpracovaných rokov. Tým by sa obmedzili sociálni paraziti.

29.03.2018 | Roman Kanala

Buď sa dôvodí potrebami, akože to nepostačuje na základné potreby dieťaťa, alebo z druhej strany zásluhami rodiča bez ohľadu na potreby dieťaťa. Deti sociálnych prípadov majú rovnaké potreby, ako deti bohatých.

Odpracované roky nech sa počítajú do dôchodku, nie do detských prídavkov. Sociálny systém je strašný guláš, ktorý treba zjednodušiť a nie ho ešte viac zamotať.

29.03.2018 | citatelTrendu

Ale veď sociálne odvody slúžia aj na pokrytie rodičovských prídavkov, tak prečo by sa výška RP nemala odvíjať od počtu rokov platených odvodov do SP? Veď to spolu úplne súvisí.

Samozrejme že deti sociálnych prípadov majú rovnaké potreby ako deti v ostatných rodinách, ale kde bude strop? Práve pred chvíľou bolo v správach ako nasťahovali po požiari niekde na Východe omske rodiny do uminobuniek a ešte sa tam Rómovia sťažovali že ich bude v bunke 12 ľudí (2 dospelí+10 detí) a že má primátor dodať domy ako sľúbil. Tak na kieho čerta si naklohnili toľko detí? A nech sa nevyhovárajú, dnes sú cez sociálnych pracovníkov vedia vybaviť potrat aj obviazanie vaječníkov zadarmo (aj na to sa im skladáme).

Takže jednoduchý spravodlivý princíp, platíš odvody, máš viac. Neplatíš, dostaneš základ.