Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riešenia „švajčiarskych“ hypoték otriasajú dôverou investorov v strednú Európu

08.10.2019 | Jozef Ryník

Diskusia (9 reakcií) Pravidlá diskusie

08.10.2019 | Priatel34

Ok. Az na to, ze Europsky sudny dvor sa pridal. Teda peniaze nie su v bezpeci v EU

08.10.2019 | Martinoid

Zaujimalo by ma kolko percent slovakov si bralo hypo vo frankoch. Nikde to neviem najst.

08.10.2019 | martin33

Na Slovensku tych hypotek vo frankoch nebolo vela. Ovela viac sa pred vstupom do eurozony bralo hypotek v eurach, tam ale kurzove riziko po prijati eura zaniklo.

08.10.2019 | Martinoid

Tak preco sa v clanku pise o stasti, ked bolo prijatie eura uz zrejme.
Chelo by to udaj povedzme z roku 2004-5 kolko hypotek bolo v zahranicnej mene na SK a v ostatných krajinach strednej europy.
Ani tu som nenasiel ziadne cisla, ale autor clanku by nemal hadzat slovensko do skupiny PL a HU, ale k cechom.
Dôvodom, prečo objem hypoték v cudzej mene na Slovensku výrazne zaostával za krajinami ako Maďarsko alebo Poľsko, je podľa neho väčšia konzervatívnosť domáceho obyvateľstva a bánk, súčasne však aj menší rozdiel v úrokových sadzbách v domácej mene (vtedy ešte slovenská koruna) a euro.
https://www.etrend....

08.10.2019 | martin33

Prijatie eura az tak zrejme nebolo. Ked prisiel Fico k moci, po par jeho vyhlaseniach zacala koruna tak kolisat, ze ho musel "krotit" az vtedajsi guverner NBS. Ak by sa koruna neudrzala v ERM pasme (pripadne aj za "pomoci" Sorosa, tak ako to urobil s librou) , tak na euro by sme mohli zabudnut.

08.10.2019 | mario demeter

Brat si uver v inej mene ako mam prijmy a plakat nad tym ked sa zmeni konverzny pomer v moj neprospech.. no comment. Ale tie nehnutelnosti sa predsa zhodnotili.. nech ich daju spat na trh. Vsade citam aka je bublina v realitach. Takto nikdy nesplasne, ked nemozu fungovat prirodzene ozdravne procesy

08.10.2019 | Anonym

Dobry navod na zaciatok europskej financnej krizy. USA vybuchli s hypo v 2008, EU vybuchne aj s PL v 2020.

08.10.2019 | BrunoBruno

Nevybuchne. Lebo to je iba lokálny problém. Aký bol aj v iných krajinách ako bolo uvedené v článku.
Rozhodnutie ES je plne s celkovou atmosférou kedy je lepšie sa zariskovať, zadlžiť sa, prípadné výnosy sú šikovnosťou ale straty nie sú fér a má sa o ne niekto (štát, súdy.. ) postarať. Banky v tomto maslo na hlave nemajú (podľa mňa) ale sú ľahkým politickým terčom lebo ich niekto nemá rád (lebo zarábajú na bohabojnom a bezbrannom ľude.

09.10.2019 | Andrej_sk

Nejak mi unika zmysel toho rozsudku. Priklonit sa na stranu spekulantov a potrestat banky, ktore su v tom nevinne a ktore potom budu zachranovat cez dane vsetkych obcanov?
Jedine co ma napada, je ze chceli vytrestat polsku vladu, ktora to bude musiet riesit, ale to by EU asi nerobila cez sud.