Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rockefellerovci zo seba zmývajú ropu

23.09.2014, 21:45 | Branislav Benčat | © 2014 News and Media Holding

Jedna z najznámejších a najvplyvnejších amerických rodín zásadne mení oblasť svojho podnikania. Klan, ktorý je ešte od druhej polovice 19. storočia spájaný s ropou, sa už nechce ďalej podieľať na biznise s fosílnymi palivami, ktorý je zodpovedný za nárast emisií skleníkových plynov a vycúva z neho.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Americká rodina v pondelok v New Yorku, v predvečer summitu OSN o zmenách klímy informovala, že sa postupne plánuje zbaviť všetkej svojej angažovanosti v biznise s ropou a fosílnymi palivami. Fond Rockefeller Brothers, ktorý spravuje investície za 860 miliónov dolárov, tak chce rozpredať podiely vo všetkých spoločnostiach, ktoré sa spájajú s globálnym otepľovaním.

Rodina, ktorá už dlhšie kritizuje ropné spoločnosti pre ich krátkozrakosť a neschopnosť adaptovať sa na inovatívne postupy a zameranie na alternatívne zdroje energie, už opúšťa biznis s uhlím a s dechtovým pieskom, odpredaje podielov vo firmách s ďalšími fosílnymi palivami bude podľa jej stanoviska nejaký čas trvať.

Rockefellerovci majú ambíciu stať sa jedným z popredných kritikov zmeny klímy v dôsledku vypúšťania emisných plynov a podporovateľmi masívnejšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie zo slnka, vetra či z prílivu.

„Je to morálny imperatív pre zachovanie zdravej planéty,“ vyhlásila Valerie Rockefeller Wayneová, prapravnučka ropného magnáta a správkyňa fondu.

Rockefellerovci nie sú jediní, kto sa vyslovil za ambíciu nepodporovať ďalej obchod s fosílnymi palivami, ich rozhodnutie je súčasťou širšej iniciatívy desiatok ďalších organizácií, penzijných fondov, nadácii a stovky jednotlivcov doteraz investujúcich v obchode s ropou. Spoločne sa zaviazali k odpredaju aktív v hodnote zhruba 50 miliárd dolárov. Mnohé z nich avizovali aj podporu alternatívnych zdrojov energie.

Predstavitelia subjektov, ktoré sa do iniciatívy zapojili, si podľa vlastných slov uvedomujú, že ich rozhodnutie priamo neohrozí silné ropné firmy a ani výrazne nezamáva s cenou akcií. Veď napríklad ExxonMobil má trhovú kapitalizáciu vo výške 412 miliárd dolárov, pripomína denník Financial Times.

Mohlo by však rozprúdiť celospoločenskú diskusiu a poškodiť ich renomé. Okrem toho by väčšia podpora alternatívnych zdrojov mohla viesť aj k prísnejším reguláciám a väčšej podpore obnoviteľných zdrojov aj od vlád, čo by v konečnom dôsledku ropné firmy poškodilo.

Rodina si podľa slov jej členov uvedomuje, že rozhodnutie môže vyznievať pokrytecky a ironicky, keď John D. Rockefeller vybudoval pred takmer storočím a pol impérium práve na ťažbe ropy. Údajne však nejde len o morálny, ale aj ekonomický rozmer a nový biznis model. „Sme absolútne presvedčení, že ak by žil, ako prefíkaný obchodník so schopnosťou hľadieť do budúcnosti by vycúval z fosílnych palív a investoval do čistých, obnoviteľných zdrojov energie,“ vyhlásil Stephen Heintz, prezident Rockefeller Brothers Fund.

Ropný magnát John D. Rockefeller podáva mincu dieťaťu na nedatovanej fotografiiZdroj: SITA / AP

Bohatstvo a vplyv Rockefellerovcov úzko zviazaných s ropou siaha ešte do 19. storočia, keď v roku 1870 založil John D. Rockefeller v Ohiu spoločnosť Standard Oil Company. Tá sa zaoberala ťažbou, prepravou a rafináciou ropy a skupovaním konkurenčných podnikov sa z nej stal najväčší spracovateľ ropy na svete. Bola jednou z prvých nadnárodných korporácii.

Nasledovalo zrejme najznámejšie protimonopolné ťaženie v dejinách a v roku 1911 Najvyšší súd USA označil Standard Oil za nezákonný monopol. Spoločnosť bola rozdelená do vyše troch desiatok menších firiem, z ktorých vzišli aj súčasní ropní giganti ako Exxon, Mobil či Chevron.

John D. Rockefeller sa spolu s bankovníckou rodinou Rothschildovcov považuje za najbohatšieho človeka v histórii, jeho majetok sa v súčasnom prepočte odhaduje v troch až štyroch stovkách miliárd dolárov. Pre porovnanie, najbohatší ľudia súčasnosti, Bill Gates a Carlos Slim, majú majetok presahujúci „len“ 80 miliárd dolárov. Z J. D. Rockefellera sa neskôr stal filantrop, ktorý stovky miliónov nalieval do charity či vzdelávania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy fosílne palivá, Rockefeller, ropa

Diskusia (0 reakcií)