Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rodina prominentného sudcu figuruje v megapodvode s DPH

18.02.2016, 12:40 | xm | zp | © 2016 News and Media Holding

Do DPH podvodu za takmer 80 miliónov eur sú podľa štvrtkových informácií Aktuality.sk zapojení aj viacerí členovia rodiny sudcu Najvyššieho súdu Viliama Dohňanského. TREND o podvode informoval v závere januára. Organizovaná sieť ľudí a firiem sa točila okolo Milana Chovanca a jeho firmy Tatra Trade Corporation (TTC). Jeho pravou rukou mal byť Viliam Dohňanský mladší, syn sudcu Najvyššieho súdu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

M. Chovanca koncom roka 2011 zadržala polícia, celú sieť firiem odhalila v máji 2012. „Bol vlastne mojím rovnocenným partnerom, na dennodennej báze sme riešili všetky fiktívne obchody, ktoré išli cez TTC, o všetkých vedel a po našej vzájomnej dohode na rozdelení úloh zabezpečoval ich plnenie,“ cituje M. Chovanca portál s odvolaním sa na jeho výpovede z vyšetrovania, ktoré má k dispozícii.

Neprehliadnite

No do styku s firmou TTC prišla podľa Aktuality.sk aj manželka sudcu. Helena Dohňanská mala zabezpečovať fungovanie administratívy a účtovníctva napríklad pre TTC. Samotná H. Dohňanská pre portál spoluprácu s touto firmou potvrdila: „S účtovníctvom som však nemala nič spoločné. Zabezpečovala som len kancelárske potreby a podobne.“ H. Dohňanská už vypovedala aj na polícii. S M. Chovancom sa poznala aj Mária Dohňanská – dcéra sudcu. „Stretli sme sa desať, maximálne pätnásťkrát,“ priznala pre Aktuality.sk.

Samotný syn sudcu je už v súvislosti s touto kauzou aj obvinený. TREND ešte vlani informoval, že ho polícia obvinila zo založenia zločineckej skupiny a daňových trestných činov. Načasovanie obvinenia môže vyvolávať otázky, či je len náhoda, že polícia spustila voči V. Dohňanskému ml. kroky až po tom, čo sa v justícii skončila éra vládnutia skupiny sudcov na čele so Štefanom Harabinom.

Práve sudcu V. Dohňanského označujú médiá za blízkeho človeka Š. Harabina. Za svoj kariérny postup vďačí Súdnej rade vedenej Š. Harabinom, ktorá ho preložila z Krajského súdu v Prešove na Najvyšší súd.

S Dohňanským ml. sa portálu spojiť nepodarilo. Sudca V. Dohňanský na otázky o prepojení na kauzu cez hovorcu Najvyššieho súdu Borisa Urbančíka odkázal, že „na obdobné otázky som už odpovedal a nemám k nim viac čo dodať.“

Organizovaná skupina osôb a firiem počas piatich rokov cez fiktívne vratky DPH či znižovaním si vlastnej DPH obrala štát o takmer 80 miliónov eur.

Týždenník TREND má k dispozícii informácie, ktoré vyzerajú ako vyšetrovací spis. Hlavný aktér podvodov v nich spomína aj mená dvoch členov vlády – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra dopravy, ktorý bol v predchádzajúcom období ministrom financií, Jána Počiatka.

Pre TREND J. Počiatek uviedol, že ho nikdy nekontaktovali, aby v prospech firiem zapojených do karuselového podvodu niečo vybavil. Šéf rezortu vnútra R. Kaliňák rovnako informácie zo spisu odmietol.

„Nikdy som sa s tými ľuďmi nestretol a ani ich nepoznám. Je nutné si uvedomiť, že v tomto prípade sa obvineniami oháňa pán Milan Ch., ktorý je sám obvinený,“ reagoval.

Tiež poukázal na skutočnosť, že polícia začala stíhať podvodníkov v súvislosti s nadmernými odpočtami DPH počas jeho pôsobenia na ministerstve vnútra. Prípad nie je doteraz uzatvorený, obvinených je v ňom zatiaľ 59 ľudí.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3