Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozbušky, logické chyby, spletité lži. Lektor kritického myslenia radí, ako ich ustáť

26.06.2019, 19:12 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Kognitívni vedci už dlhšie poukazujú na to, že človek nie vždy koná racionálne a je dôležité na to brať ohľad. Máme sklon zovšeobecňovať, čo prechádza do stereotypov, často hľadáme len informácie, ktoré potvrdzujú, čo si myslíme, a prehliadame argumenty, ktoré nám nesedia do svetonázoru. Máme sklon hľadať príčinu a následok v úplne náhodných udalostiach a sme slabí v odhadovaní pravdepodobnosti. Aby toho nebolo málo, radi preceňujeme vlastné vedomosti, intelekt i morálny kompas. Áno, týka sa to aj vás, ktorí čítate tieto riadky.

  • Tlačiť
  • 6

Ako kriticky mysliaci ľudia by sme nemali len pasívne preberať informácie. Mali by sme sa snažiť ich interpretovať v celkovom kontexte, pátrať po primárnych zdrojoch. Kritické myslenie odmieta bezhraničnú dôveru v autority a dogmy, nabáda vidieť názory z mnohých uhlov bez toho, aby sme uverili v konšpiračné teórie.

Nenechať sa omámiť lacnými argumentmi z podivných webov, ale pýtať sa, odkiaľ informácie pochádzajú a kto je ich autorom. O tom všetkom je kniha Sila rozumu v bláznivej dobe, ktorej autorom je lektor kritického myslenia Ján Markoš.

V podtitule knihy jej autor uvádza, že ide o manuál kritického myslenia. Treba dodať, že je ušitý pre slovenského čitateľa. „Často v nej uvádzam statusy či vyjadrenia súčasných politikov, slúžia vždy len ako príklady javov, o ktorých píšem,“ vysvetľuje J. Markoš.

Vo svojej knihe sa J. Markoš nevenuje sa len radám, ako rozpoznať férové texty od manipulatívnych, či ako odhaliť logicky chybné argumenty. Pridanou hodnotou publikácie sú detailne opísané fenomény, ktoré priniesla digitálna éra.

Dehumanizácia človeka

V kapitole Človek človeku vlkom rieši J. Markoš akútny problém: nenávisť na internete, ktorá dokáže pripraviť pôdu pre násilie. Otvorene varuje pred dehumanizáciou, teda neschopnosť a neochotou vidieť v online priestore iného človeka.

Môžeme si o stranách ĽSNS a Smer-SD, či o ich sympatizantov myslieť čokoľvek, ale treba uznať, že facebooková stránka Zomri to 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy fake news, hoax, Knihožrút, kritické myslenie