Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rozdávanie fariem pre mladých sa odkladá, Brusel na nich nakázal makať viac

15.02.2016, 13:30 | Ivan Haluza | © 2016 News and Media Holding

Štartovacie dotácie pre mladých začínajúcich farmárov vo výške 50-tisíc eur na hlavu, ktoré v súčasnosti rozdeľuje štát, sú jednou z najrozumnejších podpôr pre slovenské poľnohospodárstvo. Lebo takmer polovica tunajších farmárov má dnes viac ako päťdesiat rokov, ale menej ako tridsiatku ani nie každý desiaty. Nielen dedinčanov, ale aj obyvateľov miest vždy poteší, ak tu stále bude dosť ľudí, ktorí vedia udržiavať slovenský vidiek upravený. Dobre mierený pútač na omladenie domáceho poľnohospodárstva však pribrzdil jeden „populárny“ neduh. Brandža nastavila pre mladých farmárov až príliš malo ambiciózne ciele. Ďaleko najnižšie v celej únii. A tak musela zasiahnuť bruselská administratíva. Mladí slovenskí farmári musia svoje žiadosti o dotácie prepracovávať a štart ich posudzovania sa odkladá.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), ktorá administruje agrárne dotácie, vyhlásila prvú výzvu pre mladých farmárov pod 40 rokov veku vlani v lete s tým, že žiadosti o 50-tisícovú dotáciu sa môžu predkladať od polovice októbra do konca prvého januárového týždňa. Agentúra na to vyčlenila 25 miliónov eur. Naštartovať chcela prvých päťsto nováčikov. S racionálnym predpokladom, že možnosť rozbehu vlastného podnikania bude mladých lákať viac ako práca zamestnanca pod šéfmi zabehnutých družstiev. Navyše časy, keď ľudia poľnohospodárstvo zväčša vnímali len ako nevábny kšeft požierajúci dotácie, sú preč. Dnes v ňom už aj veľa ľudí z miest vidí nielen dobré živobytie, ale aj možnosť vyrábať si zdravé potraviny sami pre seba. A tiež únik zo stresu mestského života. Vlani na jeseň, keď sa TREND po prvýkrát venoval farmárčeniu mladých, našiel v ich radoch aj bývalého novinára, fotografku, spoluorganizátorku protestov Gorila, ale aj fitnes trénera, policajta, IT odborníčku či učiteľku.

Kritérium z výzvy, ktoré napokon začalo prekážať bruselským úradníkom, a slovenské úrady ho museli prepracovať, bolo to, ako má vyzerať naozaj dobrý podnikateľský plán.

Európska komisia Slovensku vytkla, že nováčikom v mnohých komoditách nastavuje až príliš nízku produktivitu. V decembri sa záujemcovia dozvedeli, že sa nároky na nich zvyšujú. Viaceré žiadosti tak musia prerobiť a posúva sa aj rozbeh ich vyhodnocovania. Našťastie nie až tak výrazne. Prijímanie žiadostí je predĺžené do 8. marca.

Najviac, až takmer päťnásobne, muselo za chodu Slovensko sprísniť podmienky pre pestovateľov strukovín. Pôvodne im stačilo na získanie dotácie trojhektárové pole. Teraz je to štrnásť hektárov. Na dvojnásobok sa posunula aj početnosť chovaných králikov. Nováčikovi nestačí 80, ale musí mať až 160 chovných samíc. Rovnako na dvojnásobok ide aj výkon nových včelárov. Už nestačí, aby mali mladí včelári iba 25, ale musia mať až pol stovky včelstiev. Sady ovocných drevín musia mať začiatočníci po novom nie troj- ale až vyše päťhektárové. A o polovicu viac plôch – celkovo štyri a pol hektára musia mať nováčikovia aj na vinohrady a tiež na koreniny či liečivé byliny. Tak vyzerá šestka najviac sprísnených komodít.

Hra na akože farmy nevyšla

K zmenám prišlo, lebo Slovensko pre mnohé komodity pôvodne nastavilo, že mladému farmárovi z nich má za rok stačiť celkový hrubý príjem iba 4 000 eur. Komisia krajine nakázala, aby ročný hrubý prijem podporeného farmára zdvihla na minimálne 8 000 eur. Teda aspoň na toľko, ako ho majú nastavený aj všetci ostatní členovia EÚ.

„Sami uznávame, že zvýšenie hrubého príjmu mladého farmára je racionálne. Ak by mal zo svojho podnikania mesačne inkasovať hrubé tržby iba vyše 330 eur, je to veľmi málo. Je v poriadku, že Brusel zvýšil jeho mesačné tržby aspoň na 670 eur,“ hovorí výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika s tým, že pôvodne nižšie nároky na mladých farmárov vzišli z ich zastrešujúcich zväzov.

„Zväzy argumentovali tým, aby neboli nároky na nováčikov až príliš vysoké. Vopred sme očakávali problém, a ten naozaj prišiel,“ pokračuje Ľ. Partika s dôvetkom, že nové nároky sú bližšie bežnej farmárskej praxi a smerujú k tomu, aby mali mladí poľnohospodári taký biznis, ktorý ich naozaj uživí. „Mladým farmárom by nemalo ísť o to, aby sa len zmestili do nejakých malo ambicióznych miním z papierového predpisu, ale musia sa snažiť, aby boli čo najproduktívnejší a aby si na seba slušne zarobili,“ hovorí.

Berú, že treba byť usilovnejší

Podobný názor má aj šéf tunajšieho Združenia mladých farmárov Bálint Pém. „Keď sa záujemcovia o rozbeh nových fariem dozvedeli o zvýšení nárokov, boli spočiatku aj rozhorčení. Sami však uznávajú, že ich to môže naštartovať k rýchlejšiemu rastu,“ komentuje B. Pém. On sám ako dieťa vyrastal v rodine učiteľov, no živobytie si vyhliadol pri ich prázdninovom pestovaní zeleniny. Farmárči už skoro dve dekády a dnes v okolí juhoslovenských Patiniec pestuje mak, pšenicu na cestoviny i ďalšie menej opozerané plodiny už na pol tisícke hektárov.

Predák mladých farmárov dodáva, že u viacerých komodít k žiadnemu zásadnejšiemu sprísneniu po zásahoch z Bruselu ani neprišlo. Chovy býkov, oviec i hydiny musia mať väčšie len zhruba o tretinu, ako sa pôvodne čakalo. Býkov treba mať teda 13, oviec 92, kurčiat na mäso vyše 740, sliepok na vajcia 450 a moriek, kačíc či husí po vyše 535. Chovy koní sa zvyšujú z 10 len na 11 kusov.

S požadovanou početnosťou prasníc či kôz Brusel navyše nepohol vôbec. Prasiat stačí naďalej 10 a kôz 40. A rovnako sa nemenila ani minimálne 30-árová plocha na pestovanie zeleniny, ovocia či bylín a korenín v skleníkoch. Plocha na pestovanie zemiakov sa po zásahu z Bruselu dokonca znížila o desatinu na 2,7 hektára. Na pestovanie zeleniny, jahôd a melónov na voľných poliach už netreba tri, ale len dva hektáre.

Na dojnice sa predpis zjemnil dokonca z desať na štyri kusy. Pri nich bolo Slovensko až veľmi ambiciózne. Chovateľom dojníc pôvodne predpisovalo, že ročne z nich musia utŕžiť takmer 21-tisíc eur. Dnes stačí desaťtisíc.

Ale zasa neprestreliť

S ohľadom na istejší úspech pri výbere žiadostí B. Pém nováčikom radí, aby so svojimi ambíciami išli ešte výrazne vyššie, ako nedávno upravil Brusel. Ak si svoje biznis plány nastavia až na hrubý ročný príjem 25-tisíc eur, a nielen na aktuálne predpisových osem- či desaťtisíc eur, môžu pri hodnotení získať päť bodov navyše. Práve tieto body môžu byť jazýčkom na váhach. Mladý farmár ich dostane vtedy, ak nebude chovať iba štyri, ale desať dojníc. Alebo ak bude pestovať zeleninu na piatich, a nie na dvoch hektároch.

S výkonom sa však nedá ísť úplne na hranu. Štát totiž po piatich rokoch od zisku dotácie neskontroluje iba to, či mladý farmár naplnil pôvodne naprojektovanú veľkosť farmy, ale aj to, či nepodporil až príliš veľkého farmára. Sumu 50-tisíc eur bude musieť štátu po piatich rokoch vrátiť nielen farmár, ktorý nenaplní svoj plán, ale aj taký, ktorého hrubé ročné tržby presiahnu identických 50-tisíc eur. Do piatich rokov by mal mať mladý farmár najviac dvadsať dojníc či desať hektárov na pestovanie zeleniny.

Viac o priebehu prijímania žiadostí o štátne podpory pre mladých farmárov či ďalších možných stimuloch, ktoré pre nich chystá štát v neskoršom období, sa dočítate v najbližšom vydaní týždenníka TREND.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy eurofondy, farmári, mladí, odklad, poľnohospodárstvo