Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozhodujú, ktoré lieky budú hradené z verejných peňazí. A súčasne robia pre farmafirmy

12.04.2018, 11:50 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

Slovenská pobočka Transparency International (TIS) urobila rozsiahlu analýzu o konfliktoch záujmov v procese kategorizácie liekov. V ňom sa rozhoduje, ktorý liek bude úplne, alebo čiastočne hradený z verejných peňazí. Ministerstvu zdravotníctva pri tom radia vlastní zamestnanci, zástupcovia zdravotných poisťovní aj lekári z praxe. V každom druhom konaní o zaradení lieku do takzvaného kategorizačného zoznamu je podľa TIS minimálne jeden poradca v konflikte záujmov.

  • Tlačiť
  • 0

Proces kategorizácie má výrazné dopady na verejné financie. Pre lepšiu predstavu, len v roku 2016 zaplatili zdravotné poisťovne za lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny 1,4 miliardy eur. A tieto výdavky každý rok narastajú.

Ročne sa o zaradenie nových zdravotníckych produktov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia uchádzajú desiatky spoločností. Napríklad v rokoch 2013 až 2015 kategorizačná komisia rozhodovala o zaradení či podmieneneom zaradení nového liečiva v 265 konaniach. Vo viac ako 70 percentách to skončilo zaradením do kategorizačného zoznamu.

Konflikty sa nezverejňujú

Viaceré vedenia ministerstva zdravotníctva sa už snažili legislatívne upraviť zverejňovanie konfliktov záujmov v procese kategorizácie liekov a prijímanie peňažných a nepeňažných darov zdravotníkmi od farmaceutických spoločností. Najnovšia sonda TIS ukazuje, že súčasné pravidlá stále nestačia.

Neprehliadnite

Zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov okrem iného členom poradných orgánov ukladá povinnosť predkladať písomné deklarácie o konfliktoch záujmov. Tie sa však nezverejňujú, online sú dostupné len životopisy poradcov. Rezort musí podľa zákona zverejňovať konflikty iba vtedy, ak na ich základe vylúči člena z poradného orgánu. Ako zistili analytici TIS, táto možnosť však v praxi nie je využívaná.

TIS zanalyzovala 250 písomných deklarácií od 160 osôb za roky 2016 a 2017, ktoré si vyžiadala od ministerstva. Vyplynulo z nich, že vo väčšine prípadov žiadne konflikty záujmov nie sú uvedené. Existenciu súkromných záujmov indikovali 56 poradcovia. Drvivá väčšina ale neobsahuje sumu ani subjekt konfliktu záujmov, hoci takmer polovica poradcov má súkromné príjmy od farmaceutického priemyslu.

„31 z poradcov, ktorí deklarovali možný konflikt záujmov, je členmi poradných orgánov kategorizácie liekov. Štrnásti sú činní v oblasti kategorizácie zdravotníckych pomôcok, deviati pri špeciálnych zdravotníckych materiáloch, dvaja v poradných orgánoch hodnotiacich dietetické potraviny,“ uvádza TIS vo svojej analýze. Najčastejšie deklarovaným typom záujmu je účasť na výskume či vzdelávaní hradenom farmafimou.

Deklarácie nesedia

Zistenia ohľadne deklarácií o konflikte záujmov sú ešte zaujímavejšie v kontexte 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy farmaceutický priemysel, ministerstvo zdravotníctva

Diskusia (0 reakcií)