Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rozpočet znesie všetko: nemocnice hospodárili opäť katastrofálne

24.05.2017, 17:45 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

Štátny rozpočet znesie všetko. Potvrdil to aj minulý rok, kedy sa rátalo nielen s nízkym rastom výdavkov v zdravotníckom sektore, ale dokonca s úsporami.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Ministerstvo financií počítalo, že nastavené opatrenia prinesú úsporu 0,15 percent HDP v roku 2016, pričom ich vplyv by bol čiastočne kompenzovaný navyšovaním miezd v sektore. Podľa najnovšej správy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) sa ale tento zámer nepodarilo naplniť. Výdavky v zdravotníctve totiž v skutočnosti vzrástli o 276 miliónov eur.

Tento nárast mohli podľa RRZ čiastočne ovplyvniť vyššie zdroje v sektore z odvodov a zníženia zostatkov na účtoch zdravotných poisťovní. Verejné zdroje v zdravotníctve medziročne stúpli o 3,2 percenta a boli ovplyvnené troma faktormi.

Lepším makroekonomickým vývojom a trhom práce, keď minulý rok odvody od pracujúcich rástli rýchlejšie, ako sa očakávalo v rozpočte. Druhým dôvodom bolo dočasné navýšenie platby štátu za svojich poistencov v posledných dvoch mesiacoch roka 2016. Zavážiť mala aj odvodová odpočítateľná položka, ktorá sa prvýkrát uplatnila v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Neprehliadnite

Dodatočné zdroje boli použité na financovanie zdravotnej starostlivosti, pričom výdavky medziročne narástli o 6,2 percenta. Ako uvádza RRZ, takýto nárast umožnilo aj použitie zdrojov na účtoch zdravotných poisťovní, ktorých stavy sa medziročne znížili o 140 miliónov eur.

„Medziročný rast výdavkov je výrazne vyšší, ako by predpokladal scenár nezmenených politík,“ píše sa v správe rozpočtovej rady. Na výsledok hospodárenia sektora má podľa RRZ vplyv aj hospodárenie zdravotníckych zariadení.

Vlani nemocnice vytvorili deficit 73 miliónov eur, pričom v rozpočte sa rátalo len so štyrmi. Deficit rástol najmä v dôsledku zvyšujúcich sa záväzkov zdravotníckych zariadení. Ako konštatujú analytici, ich hospodárenie sa medziročne napriek relatívne vysokému nárastu výdavkov zdravotných poisťovní na financovanie zdravotnej starostlivosti takmer nezmenilo.

Negatívny vplyv na štátny deficit mali aj výdavky zdravotnej poisťovne Dôvera na splátky úveru, ktorým poisťovňa v minulosti uhradila záväzky voči svojim akcionárom. Výdavky boli v porovnaní s rozpočtom vyššie o 20 miliónov eur.

Do zdravotníctva išli vlani kvôli zhoršenému vývoju v sektore peniaze z rezervy Verejnej pokladničnej správy. Podľa vyčíslenia rady takmer 10,5 milióna eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy deficit, nemocnice, rozpočet, zdravotníctvo