Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozširovanie EÚ zastalo. Únia je roztrieštená

27.06.2019, 13:00 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

V priebehu júna sa počas samitu európskych lídrov malo rozhodnúť o začatí prístupových rokovaní s Albánskom a Severomacedónskou republikou. Vykryštalizovali sa však oveľa naliehavejšie problémy, ktorým EÚ čelí. Ukázalo sa, že v parlamente ani v Rade neexistuje konsenzus ohľadne mena kandidáta na pozíciu šéfa Európskej komisie (EK). Rozhodovať o ostatných najvyšších európskych postoch bez tohto základného stavebného kameňa je nemožné. Európe uteká čas, pretože funkčné obdobie súčasnej komisie zanikne koncom októbra. Aj z tohto dôvodu sa rozhodnutia o osude oboch kandidátskych krajín odsúvajú.

  • Tlačiť
  • 0

Momentálne sa v rôznych štádiách prístupového procesu nachádza sedem krajín. Ten, kto má záujem o vstup do EÚ si musí v rámci prístupových rokovaní prejsť viacerými etapami a zároveň splniť predpísané požiadavky, takzvané kodanské kritériá.

Neprehliadnite

Sledované sú oblasti týkajúce sa stavu trhového hospodárstva, stability demokracie či právneho štátu. Na konci celého procesu musia so vstupom žiadateľskej krajiny súhlasiť jednohlasne všetky členské štáty, pričom každý jeden štát môže uplatniť právo veta. Chorvátsko je poslednou krajinou, ktorá zo súčasnej dvadsať osmičky prístupovým procesom v roku 2013 úspešne prešla.

Zaznela kritika ale aj pochvalné hlasy

EÚ pred rokom vyjadrila presvedčenie, že Albánsko a Severomacedónska republika budú počas tohto roka pozvané k rokovaniam o vstupe do Únie. V priebehu mája EK potvrdila, že obe krajiny zaznamenali výrazný pokrok v oblasti demokratizácie a prehlbovania právneho štátu. Viaceré členské krajiny, vrátane Nemecka a Francúzska, sa však zhodli na tom, že celková nálada ohľadne prijímania nových členských štátov v najbližšom čase nie je práve najpriaznivejšia. Najmä podľa Francúzska je v prvom rade potrebné zamerať sa na prehlbovanie integrácie medzi súčasnými členskými krajinami a až následne sa rozširovať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Európska únia

Diskusia (0 reakcií)