Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusi chcú vytvoriť vlastnú Wikipédiu. Sľubujú dôveryhodný a preverený obsah

30.11.2019, 09:00 | ČTK

Ruská vláda rozhodla o vytvorení národnej verzie encyklopedického portálu, ktorý má súperiť s populárnou internetovou Wikipédiou. Základom má byť digitalizovaná Veľká ruská encyklopédia, ktorá podľa vládneho dekrétu obsahuje hodnoverné informácie preverené ruskými vedeckými autoritami. Jej najnovšia verzia, ktorá má 35 zväzkov, pochádza z roku 2017.

  • Tlačiť
  • 9

Koncom októbra začal v Rusku platiť kontroverzný zákon o „zvrchovanom internete“, ktorý umožňuje väčšiu kontrolu úradov nad dianím na sieti. Kremeľ novinku prezentoval ako ochranu proti kybernetickým útokom, kritici hovoria o novej dimenzii cenzúry.

Neprehliadnite

Nový encyklopedický portál má byť podľa agentúry Interfax hotový najskôr v roku 2022, investície sa majú pohybovať okolo dvoch miliárd rubľov. Ruské úrady čas od času kritizujú Wikipédiu ako nepreverený zdroj informácií s radom chýb, často protiruského charakteru.

Zástupca riaditeľa ruského cenzúrneho orgánu Roskomnadzor Alexander Biserov nedávno vyhlásil, že počet chýb vo Wikipédii je šokujúci. Ruskojazyčná verzia Wikipédie obsahuje 1,5 milióna hesiel. V roku 2015 ju ruské úrady nakrátko zakázali kvôli tomu, že jej správcovia odmietli zmazať heslo týkajúce sa užívania kanabisu.

Nápad s autonómnou znalostnou bázou kontrolovanou ruskými úradmi má rad kritikov. Knižná encyklopédia má síce desaťtisíce hesiel, ale rozsahom nemôže internetovej Wikipédii konkurovať. Aktualizácia je navyše na internete často blesková.

Podľa vlády má mať nový encyklopedický projekt skôr „akademický“ charakter, prístup k Wikipédii úrady blokovať nehodlajú. Ruský vodca Vladimir Putin začiatkom novembra na zasadnutí vládnej Rady ruského jazyka vyhlásil, že Wikipédiu je v Rusku potrebné nahradiť.

„Je lepšie ju nahradiť Veľkou ruskou novou encyklopédiou v elektronickej podobe. V každom prípade bude ponúkať hodnoverné informácie v modernej forme,“ vyhlásil ruský prezident.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Rusko, Wikipédia