Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rusi majú zlatý poklad. Hľadajú, kto ho vyťaží

11.09.2012, 14:00 | bb | © 2012 News and Media Holding

Nálezisko v nehostinnej oblasti môže ukrývať až 3-tisíc ton zlata

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ruská vláda plánuje vydražiť jedno z najväčších ložísk zlata v krajine i na svete. Zásoby drahého kovu, ktoré v sebe ukrýva nálezisko Suchoj Log (Suchá roklina) odhadujú na dvetisíc až tritisíc ton, čo je 64,3 milióna až 96,4 milióna troyských uncí. Ide o najväčšie nedotknuté ložisko zlata v euroázijskej oblasti. Informáciu priniesol ruský denník Vedomosti.

Rusko označilo nálezisko nachádzajúce sa vo východnej časti sibírskej oblasti za strategický zdroj nerastných surovín a z aukcie na ťažbu vylúčilo zahraničné spoločnosti. Jej termín zatiaľ nie je známy, prvý námestník predsedu vlády Igor Šuvalov povedal, že ho oznámia čoskoro. Jeho hovorca neskôr spresnil, že by sa tak malo stať po diskusii s odborníkmi na ťažbu a finančnými poradcami.

Ruský denník pripomína, že podobné tvrdenia sa objavili v éteri už v rokoch 2009 a 2010 a žiadny posun pri predaji zatiaľ nenastal. Aj zástupcovia najväčších ruských ťažiarenských spoločností potvrdili, že sa zatiaľ neuskutočnilo žiadne stretnutie s vládou súvisiace s ložiskom a nemajú ani nové informácie o oblasti či o prípadnej aukcii. O ťažbu v minulosti prejavili záujem domáce spoločnosti Polyus gold, Nord gold i oceliarsky magnát Ališer Usmanov.

Ložisko však má množstvo nedostatkov a je otázne, či sa vôbec nájde spoločnosť, ktorá by z neho reálne začala ťažiť. Nachádza sa totiž v nehostinnej časti severného Irkutska, v ktorej nie je dostupná voda. A tá je pri ťažbe zlata nevyhnutná. Ani koncentrácia vzácneho kovu v rude údajne nedosahuje vysoké čísla. „Žiadna z ruských spoločností sa nepustí v najbližšej budúcnosti do ťažby v Suchoj Log,“ predpovedá pre Vedomosti analytik Sergej Filčenkov. Nevylúčil, že sa tak stane iba v prípade, ak by k projektu prizvali aj silného zahraničného hráča.

Ruský denník dodáva, že v oblasti sú časté problémy s dodávkami elektriny, ktoré by sa museli tiež odstrániť. Nevyhnutné by bolo aj vybudovať cestu do najbližšieho mesta Bodajbo. Vláda odhaduje, že projekt sprístupnenia územia na ťažbu potrvá 12 rokov a bude stáť 49 miliárd rubľov (1,2 miliardy eur). V nálezisku by sa malo nachádzať aj menšie množstvo strieborných žíl.

Ilustračné foto - SITA/AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy komodity, ťažba, zlato

Diskusia (0 reakcií)