Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusi nakúpia urán v Austrálii

17.09.2007, 00:19 | ks | © 2007 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Rusko a Austrália sa dohodli na obchode s uránom. Dohoda okamžite vyvolala odmietavé reakcie. Objavili sa tiež obavy, že z austrálskeho uránu by sa mohli vyrábať jadrové zbrane v krajinách zaradených do osi zla. Tieto obavy však zhodne odmietli ruský prezident Vladimir Putin aj austrálsky premiér John Howard. „Urán budeme predávať iba vtedy, ak dostaneme záruky, že nebude ďalej predaný do Iránu či Sýrie,“ vyhlásil J. Howard. Podľa austrálskeho ministra zahraničných vecí Alexandra Downera krajina dodá Rusku urán v hodnote minimálne jednej miliardy austrálskych dolárov.

V. Putin dal jasne najavo, že Rusko bude austrálsky urán používať výlučne na energetické účely. „Pre ruské vojenské programy je existujúci materiál dostatočný. Okrem toho objem jadrového materiálu, ktorý považujeme za využiteľný v zbraniach, je nadbytočný,“ cituje austrálsky denník Herald Sun ruského prezidenta. V. Putin tiež zdôraznil, že Rusko nebude urán nakúpený v Austrálii predávať tretím krajinám.

Austrálsky denník The Age s odvolaním sa na analytikov napísal, že krajina nebude schopná úplne pokryť ruský dopyt, pokiaľ neotvorí nové uránové bane. No o rozšírení ťažby či otváraní nových baní rozhodujú lokálne vlády.

Proti dohode sa ozvala aj austrálska strana zelených. „Predaj austrálskeho uránu Rusku by mohla byť najvážnejším strategickým omylom v dejinách Austrálie,“ cituje Herald Sun senátorku za stranu zelených Christinu Milneovú.

Austrália je po Kanade druhým najväčším ťažiarom uránu na svete.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)