Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusi podľa tajnej služby opäť zasahujú do volieb. V Bielom dome chcú Trumpa

21.02.2020, 11:25 | TASR

Predstavitelia amerických tajných služieb varovali, že Rusko zasahuje do kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Podľa nich sa Moskva angažuje v prospech znovuzvolenia súčasného šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa. Uviedli to vo štvrtok činitelia oboznámení s celou záležitosťou, ktorí trvali na zachovaní svojej anonymity, informovala v piatok agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 3

Americká tajná služba varovala pred zásahmi Rusov do volebnej kampane amerických kongresmanov počas minulotýždňového neverejného stretnutia. Vyjadrenia predstaviteľov tajných služieb mali nahnevať prezidenta Donalda Trumpa.

Neprehliadnite

Na stretnutí z 13. februára boli totiž prítomní aj demokratickí kongresmani a on sa obáva, že informácie, ktoré si vypočuli, použijú voči nemu.

Americké tajné služby už v súvislosti s predchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA uviedli, že sa Rusko vtedy pokúšalo zasahovať do predvolebnej kampane v prospech D. Trumpa a v neprospech jeho demokratickej súperky Hillary Clintonovej.

Dialo sa tak prostredníctvom kampaní na sociálnych sieťach alebo hekerských operácií. Celú záležitosť preveroval osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý dospel k záveru, že zasahovanie Ruska bolo „rozsiahle a systematické“, nenašiel však dôkazy o tajnom spolčení Trumpovho volebného štábu s Ruskom.

Samotný D. Trump však tieto obvinenia dlhodobo odmieta ako pokus o podkopanie dôveryhodnosti svojho volebného víťazstva. Vyšetrovanie Roberta Muellera pritom označoval za politicky motivovaný hon na čarodejnice.

Na stretnutí z 13. februára si varovania týkajúce sa Ruska vypočuli členovia výboru Snemovne reprezentantov amerického Kongresu pre tajné služby. Na druhý deň D. Trump pokarhal šéfa amerických tajných služieb Josepha Maguira a tento týždeň ohlásil jeho odchod z funkcie.

Vo štvrtok 20. februára ho (ako úradujúci riaditeľ) nahradil Richard Grenell, ktorý je považovaný za Trumpovho človeka. R. Grenell je zároveň veľvyslancom USA v Nemecku a osobitným americkým vyslancom pre Srbsko a Kosovo.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Rusko, tajná služba, USA, voľby