Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusi sa v Karlových Varoch začali nudiť. Nehnuteľnosti tam zlacneli o tretinu

19.02.2018, 12:00 | ČTK

Odchod ruských investorov znižuje ceny nehnuteľností v Karlových Varoch. Kým inde ceny bytov rastú, v kúpeľnom meste za posledné roky naopak byty v novostavbách zlacneli o takmer 40 percent. Dôvodom je podľa realitnej spoločnosti M&M reality holding to, že sa ruskí investori snažia svojich bytov zbaviť.

  • Tlačiť
  • 1

Staršia zástavba v Karlových Varoch síce zdražela, ale o poznanie pomalšie ako inde v Česku. Podľa oblastného manažéra spoločnosti M&M reality holding pre Karlovarský kraj Marcela Bajgara súhrnné štatistiky ovplyvňujú ťažko predateľné nehnuteľnosti, ktoré boli stavané pre potreby ruských investorov.

„V skoršej výstavbe boli ceny bytov vyslovene premrštené. Pred troma až piatimi rokmi bol záujem o novostavby veľký a projektov málo. Developeri z tejto situácie ťažili a zahraniční klienti do týchto bytov investovali. Dnes sa ich naopak snažia predať, mnohokrát neúspešne,“ opisuje M. Bajgar.

Podobne je to aj s luxusne zrekonštruovanými bytmi v starej zástavbe kúpeľných miest. „Ak by sme tieto nehnuteľnosti do štatistík nepočítali, tak aj v Karlových Varoch zdražujú byty v staršej zástavbe, za posledný rok odhadom o 10 až 20 percent,“ uviedol M. Bajgar.

Neprehliadnite

Napríklad niektoré zrekonštruované byty v staršej zástavbe kúpeľnej zóny a priľahlom okolí s rozlohou vyše 90 metrov štvorcových majitelia ponúkajú na predaj za sedem až 15 miliónov českých korún.

Dôvodov pre odchod investotov je podľa Petry Baboučkovej z M&M reality holding niekoľko. „Je to jednak oslabený rubeľ a celková politicko-ekonomická situácia nielen v Rusku, ale v celom svete. A tiež musím podotknúť, že to u nás ruských klientov už tak celkom nebaví,“ poznamenala.

„Veľa z nich zistilo, že okrem kúpeľnej liečby im nemáme vôbec čo ponúknuť, a tak idú „o dom ďalej“. Väčšina týchto vlastníkov predražených bytov sa teraz snaží investované peniaze dostať späť, čo je ale vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu nereálne,“ uviedla P. Baboučková.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy nehnuteľnosti