Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusi si vytýčili, kedy chcú budovať základne na Mesiaci

24.09.2014, 14:11 | ČTK

Rusko chce koncom budúceho desaťročia začať „plnohodnotné využívanie“ Mesiaca: chce tam vysielať pilotované misie a budovať svoje základne.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Rusko, vesmír

Na porade v Hviezdnom mestečku pri Moskve to podľa agentúry ITAR-TASS vyhlásil šéf Roskosmosu Oleg Ostapenko. Dovtedy chce ruská kozmická agentúra na Mesiac posielať automatické sondy.

„Koncom budúceho desaťročia dokončíme skúšky superťažkej nosnej rakety a zahájime plnohodnotné využívanie Mesiaca,“ povedal Ostapenko. „V rovnakej dobe na základe dát získaných z automatických sond určíme miesta najvhodnejší pre pristátie našich výsadkov a pre budovanie mesačných základní,“ povedal šéf Roskosmosu.

Príprava na mesačné výpravy sa podľa O. Ostapenka už začala. Roskosmos vyvíja nový typ pilotovanej kozmickej lode, ktorý sa spolu s novou superťažkou nosnou raketou stane základom budúceho kozmického dopravného systému. Ten bude schopný dopravovať posádky nielen na Mesiac, ale „perspektívne aj do hlbokého vesmíru“, povedal O. Ostapenko.

Ruskú kozmonautiku v minulých rokoch postihlo viacero neúspechov vrátane nevydarených štartov rakiet a zmarených vedeckých projektov. Celé odvetvie kozmického priemyslu prešlo personálnymi otrasmi a reorganizáciou, ktorá vyústila do koncepcie rozvoja ruskej kozmonautiky na roky 2016-25.

„Máme všetky dôvody domnievať sa, že všetky dnes vytýčené plány splníme,“ vyhlásil na porade O. Ostapenko.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Rusko, vesmír

Diskusia (0 reakcií)