Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ruská ekonomika sa stále viac podobá na sovietsku

06.12.2010, 20:01 | ČTK

Bankári varujú, že hospodárstvo krajiny smeruje do priepasti

  • Tlačiť
  • 7

Tagy

Rusko

Ruská ekonomika stále viac pripomína sovietsku a súčasná stabilita hospodárstva je len zdaním. Uviedol to vplyvný ruský bankár Pjotr Aven, ktorého slová dnes citoval denník Vedomosti pod názvom "Cesta do priepasti".

"Ekonomicky sa opäť vraciame k sovietskym časom, keď sa k moci dostal Michail Gorbačov. Krajina mala obrovské rezervy, nízky dlh a vysoké ceny ropy. Ale za tri - štyri roky peniaze došli a objavil sa obrovský zahraničný dlh," upozornil šéf najväčšej súkromnej banky Alfa.

Aj ruský štátny rozpočet podľa bankára stále viac pripomína rozpočet Sovietskeho zväzu. Výdavky na sociálne programy vzrástli natoľko, že cena ropy by musela dosahovať 100 dolárov za barel, aby sa hospodárenie štátu obišlo bez schodku, hoci ešte v roku 2007 mu stačilo 20 až 30 dolárov za barel.

Situácia si podľa Avena vyžaduje zvyšovanie daní z podnikania, zatiaľ čo rast štátnych výdavkov roztáča infláciu. Tieto faktory spolu s nízkou úrovňou konkurencie, korupciou a nedokonalým právnym systémom zhoršuje podnikateľské prostredie a perspektívu hospodárskeho rastu. V dôsledku toho investori prevádzajú svoje aktíva na iné trhy s väčším potenciálom rastu.

V Rusku však štát stále verí, že je schopný určovať efektívne odvetvia pre investovanie, že štátne banky sú efektívnejšie ako súkromné a pološtátne veľké firmy vytesňujú súkromné podnikanie z trhu. Aven žiada vládu, aby pristúpila k zmenám: "Prioritou sa musí stať rast investícií, inak Rusko príde o svoje miesto vo svete."

Aven pôvodne hovoril pre Financial Times, no jeho názory zdieľajú aj ďalší bankári, ktorých oslovil denník Vedomosti. Štruktúra ruského rozpočtu podľa šéfa banky MDM Olega Vjugina pripomína sovietsky rozpočet z druhej polovice 70. rokov, kedy boli výdavky výrazne posunuté v prospech sociálnych a vojenských aktivít. Tieto dve položky sú najväčšie i dnes. V roku 2011 štát utratí v sociálnej oblasti tri bilióny rubľov (27,7 percenta výdavkov rozpočtu) a na obranu 1,5 bilióna (14,1 percenta). V roku 2013 tieto sumy vzrastú na 3,5 bilióna (28,2 percenta) resp. 2,1 bilióna (16,4 percenta).

Podľa šéfky analytikov banky BNP Paribas Julije Cepljajevovej sa rozpočet v roku 2007 obišiel bez schodku pri cene ropy 35 dolárov za barel, zatiaľ čo v roku 2008 to už bolo pri 60 dolároch za barel. Vlani vláda podporila protikrízové opatrenia dvomi biliónmi rubľov, takže rozpočet sa stal deficitným (5,9 percenta pri cene ropy 61 dolárov za barel). Tento rok sa zvýšil transfer peňazí z 800 miliárd na dva bilióny. "Pokračujeme v živote nad pomery," dodala.

Štruktúra sovietskej a ruskej ekonomiky sa však podľa sociológa Jevgenija Gontmachera líši. Podiel dovozu bol v ZSSR nižší. Na trhu síce boli nedostatky, ale existovala výroba odevov a spotrebného tovaru. Ruská ekonomika je v súčasnosti závislá na dovoze.

Avenovo znepokojenie sa podľa neho sa dá pochopiť, pretože rovnako ako za sovietskych čias sa ruská ekonomika vyznačuje neefektívnou výrobou a degraduje vinou korupcie a slabej konkurencie.

"Skutočne sa stále viac centralizujeme a závisíme na rope a štátnej regulácii," mieni i predseda podnikateľského združenia Boris Titov.

Podľa Dmitrija Peskova, hovorcu premiéra Vladimira Putina, je síce Aven výborný ekonóm, ale problémy Ruska nie sú kritické. Pripomína, že v čase krízy, keď štát pri záchrane bánk a podnikov zväčšoval svoj podiel v ekonomike, nikto nenariekal. I Avenovo úspešné podnikanie svedčí o tom, že "všetko nie je také strašné“, upozornil Peskov s tým, že orientácia rozpočtu na sociálne účely bola a zostane hlavnou prioritou Putinovej vlády.

Ilustračné foto na titulke - Profimedia.cz

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Rusko