Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ruské lietadlo s 15 vojakmi sa stratilo. K zostreleniu sa hlási Sýria

18.09.2018, 10:10 | TASR

Ruské ministerstvo obrany v utorok informovalo, že počas náletov izraelskej armády na ciele v sýrskej provincii Lázikíja sa nad Stredozemným morom stratilo ruské vojenské lietadlo Il-20 s 15 vojakmi na palube. Informovala o tom ruská agentúra TASS s tým, že osud ľudí na palube zatiaľ nie je známy.

  • Tlačiť
  • 16

TASS spresnil, že k incidentu došlo v pondelok približne o 23.00 h moskovského času, keď sa lietadlo po svojej misii vracalo na ruskú leteckú základňu Humajmím. Spojenie s lietadlom sa prerušilo počas letu nad Stredozemným morom, vo vzdialenosti asi 35 kilometrov od pobrežia. Ministerstvo uviedlo, že stroj Il-20 zmizol z obrazoviek radarov počas útoku štyroch izraelských lietadiel F-16 na sýrske objekty v provincii Lázikíja.

Ministerstvo dodalo, že ruské radarové zariadenia na kontrolu vzdušného priestoru zaznamenali odpálenie rakiet z lokality, kde sa momentálne nachádza francúzska fregata Auvergne.

Neskôr sa však k zostreleniu lietadla priznala Sýria. Uviedla, že sa to stalo „omylom“ a raketa pochádzala z protivzdušnej obrany. Rusko bolo vo vojne v Sýrii na strane prezidenta Baššára Asada.

Neprehliadnite

Agentúra Interfax ešte predtým informovala, že podľa zdrojov v americkom Pentagóne ruské lietadlo mohla nedopatrením zostreliť aj sýrska protivzdušná obrana pri odrážaní útoku izraelských lietadiel. Zdroj dodal, že americké sily sa do operácie v provincii Lázikíja nezapojili.

Neskôr Rusko svoju verziu zmenilo a z incidentu obviňuje Izrael, ktorého stíhačky sa podľa ruského ministerstva obrany ukrývali za ruským lietadlom. „Počínanie Izraela, kvôli ktorému bolo zostrelené lietadlo Il-20, Rusko hodnotí ako nepriateľský akt,“ uviedlo ministerstvo s dodatkom, že kvôli tomu zahynulo 15 ruských vojakov

  • Tlačiť
  • 16

Tagy Izrael, lietadlo, Rusko, Sýria