Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rusko a Nórsko našli dohodu: Migranti sa nemusia cez hranice vracať na bicykloch

15.01.2016, 09:22 | ČTK

V spore o prijatí tisícov migrantov, ktorí sa do Nórska dostali takzvaným arktickým chodníkom cez Rusko, našli Oslo a Moskva nakoniec zhodu. Cez hraničný priechod Storskog uzavretý pre pešiu dopravu, sa migranti nebudú musieť vracať rovnakým spôsobom, teda opäť na bicykli.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ruské úrady privolili s tým, že Nóri ich môžu previezť v autobusoch. S odvolaním sa na políciu najsevernejšej nórskej provincie Finnmark o tom informovala agentúra DPA. V Storskogu teraz teploty dosahujú až mínus 23 stupňov Celzia.

Do Nórska sa v minulom roku pokúšali migranti dostať nielen takzvaným balkánskym chodníkom vedúcim cez Turecko, Grécko, západný Balkán, Rakúsko a Nemecko, ale práve aj cez Rusko. Kvôli zákazu prechádzať hranicu pešo si migranti kupovali bicykle a na nich potom do Nórska prechádzali. Vlani sa takto do škandinávskej krajiny dostalo asi 5500 ľudí.

Pôvodne sa zdalo, že migranti budú musieť po vypovedaní nórskymi úradmi cestu späť absolvovať aj na bicykli, úrady oboch krajín sa ale nakoniec dohodli.

Oslo už skôr uviedlo, že bude niektorých Sýrčanov, ktorí do Nórska prichádzajú cez Rusko, posielať späť, lebo sa údajne väčšinou jedná o ľudí, ktorí dlhšiu dobu žili v Rusku a majú povolenie tam zostať. Nejedná sa tak vraj o utečencov. Získať ruské víza nie je pre Sýrčanov problém a na severe sa obišli aj bez služieb kompresných staníc.

Nórsko síce nie je členskou krajinou Európskej únie, ale je súčasťou schengenského priestoru voľného cestovania. Škandinávska krajina vlani prijala skoro 33-tisíc žiadateľov o azyl. Väčšina z nich pricestovala cez susedné Švédsko. Na začiatku januára Oslo oznámilo, že asi 5-tisíc utečencov vráti taktiež do členských krajín Európskej únie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy migranti, Nórsko, Rusko, utečenci

Diskusia (0 reakcií)