Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyťažiť všetko, čo sa len dá. Ako Rusko rýchlo prekopáva horúcu zem

28.08.2019, 07:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Po zhoršených vzťahoch so západnými krajinami sa veľká časť ruskej diplomatickej sily sústreďuje na krajiny Afriky. Moskva si na svetadiele buduje nemalý vplyv, čoraz silnejšie ekonomické väzby v konfliktných krajinách a uzatvára dohody o ťažbe či energetike.

  • Tlačiť
  • 19

Moskva si zaumienila navštíviť čo najviac afrických lídrov a afrických samitov ročne. Rusko robí rozsiahlu kampaň zameranú na získanie nových priateľov a partnerov v Afrike a posilňuje svoju politickú prítomnosť na kontinente v snahe získať nové spojenectvá na podporu geopolitického vplyvu, zhŕňa v rozsiahlejšej analýze ekonomický web Financial Times.

Potreba nových spojenectiev sa stala naliehavou od roku 2014, keď boli na Rusko uvalené sankcie po anexii Krymu. Sovietsky zväz mal počas studenej vojny silné väzby s rôznymi africkými krajinami, v ktorých podporoval hnutia za nezávislosť od západných koloniálnych mocností ako Británia či Francúzsko.

V roku 2017 dosiahli rusko-africké obchody hodnotu 17,4 miliardy dolárov.

Diamanty, hliník, zlato...

Vladimir Putin sa začiatkom roka stretol so svojím zimbabwianskym náprotivkom Emmersonom Mnangagwom. Africký líder odišiel z Moskvy s dohodami a zmluvami o investíciách do zimbabwianskych diamantových baní, o dodávke hnojív a ďalšom financovaní v hodnote 267 miliónov dolárov.

Neprehliadnite

Od Alžírska po Ugandu Rusko posilňuje svoju prítomnosť a vplyv v Afrike, podporuje silné skupiny, ťaží strategické kovy, investuje do rôznych projektov a celkovo poskytuje mocenskú podporu. Využíva na to aj štátom kontrolované spoločnosti.

Zoznam afrických krajín, v ktorých pôsobia ruské firmy, je dlhý. Firma Rusal ťaží v Guinei bauxit, ktorý spracúva na hliník. Spoločnosť Alrosa má aktíva v diamantových baniach v Angole a Botswane. V Zimbabwe sa Rusi zameriavajú na diamantové a platinové ložiská.

Ruskí geológovia sú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 19

Tagy Afrika, politika, Rusko, ťažba