Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusko bez varovania nedodalo Ukrajine uhlie, je od neho závislá

24.11.2014, 22:15 | SITA

Rusko zastavilo dodávky uhlia na Ukrajinu. Informoval o tom ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan.

  • Tlačiť
  • 1

„Podľa informácií od (spoločností) DTEK a Tsentrenergo sa dodávky uhlia z Ruska zastavili,“ povedal minister.

Spoločnosť DTEK, najväčšia ukrajinská súkromná energetická firma, vyhlásila, že zastavenie dodávok bolo neočakávané. „Spoločnosť nedostala žiadne oficiálne upozornenie o meškaní dodávok. Teraz sa pokúšame zistiť dôvody a okolnosti súčasnej situácie,“ uviedla spoločnosť DTEK.

Táto firma od augusta importovala z Ruska celkovo 1,3 milióna ton uhlia. Ukrajina na zabezpečenie svojich potrieb v oblasti elektrickej energie dováža mesačne približne jeden milión ton uhlia.

Ukrajina už skôr uzavrela obchod s Juhoafrickou republikou, aby si tak zvýšila zásoby uhlia, dodávateľská firma však dodávky skôr tento mesiac zastavila vzhľadom na politickú nestabilitu v krajine.

Závislosť Ukrajiny na uhlí z Ruska je vážnym problémom pre Ukrajinu, ktorá sa snaží byť energeticky nezávislá od Moskvy. Vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom sú historicky najhoršie vzhľadom na ruskú anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny. Počas tohto konfliktu doposiaľ zahynulo približne 4 300 ľudí.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Rusko, uhlie, Ukrajina