Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusko plánuje vyvinúť vlastný segment svetovej počítačovej siete

12.02.2019, 21:00 | TASR

Dolná komora ruského parlamentu (Štátna duma) schválila v utorok v prvom čítaní návrh zákona, ktorý umožní v rámci krajiny vytvoriť samostatnú časť svetovej počítačovej siete, informovala agentúra AP. Podporovatelia návrhu tvrdia, že je nevyhnutný pre prípad, keby Rusko odpojili od svetovej počítačovej siete. Odporcovia sa však boja, že opatrenie povedie k rozsiahlej cenzúre.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy

internet, Rusko

Podľa návrhu zákona bude tok všetkých internetových dát prúdiť cez servery nachádzajúce sa na území Ruska. Virtuálne privátne siete (VPN) budú tým pádom neúčinné. Legislatíva tiež zahŕňa zriadenie pobočky Federálnej služby pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor), ktorá bude dátové prenosy kontrolovať.

Neprehliadnite

Členka hornej komory ruského parlamentu Ljudmila Bokovová vyjadrila obavu, že Rusko môže byť odpojené od svetovej počítačovej siete, ak USA uplatnia opatrenia v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Kritici podľa AP tvrdia, že návrh zákona vytvorí blokádu podobnú systému Veľký čínsky firewall, ktorý obyvateľom Číny zabraňuje v prístupe k internetovým službám.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy internet, Rusko