Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rusko v Gruzínsku pokúša USA

19.08.2008, 15:46 | map | gj

Termín odchodu ruských vojakov je stále neistý.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Napriek prísľubom ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva a jeho podpisu pod mierovým plánom zostávajú ruské vojská v odštiepeneckých regiónoch Gruzínska. Termín ich odsunu ostáva nejasný.

Konflikt sa začal už pred takmer dvomi týždňami, keď gruzínske jednotky napadli proruských separatistov v odštiepeneckom regióne Južné Osetsko. Moskva na tento krok odpovedala inváziou svojich síl. Ťažké boje sa neskôr rozšírili do ďalšieho problematického regiónu – Abcházska.

Krízu mal ukončiť šesťbodový program, ktorý sprostredkovalo Francúzsko. Podľa neho sa mali gruzínske jednotky vrátiť na svoje pozície pred konfliktom a ruskí vojaci opustiť krajinu. Výnimkou sú príslušníci ruských mierových jednotiek, ktorých bližšie neurčený počet môže ostať v dvojici odštiepeneckých regiónov a v ich bezprostrednom okolí.

gruz-t

Hoci Moskva tvrdí, že svojich vojakov už začala sťahovať, Gruzínsko tieto informácie popiera. Naopak, podľa Tbilisi ruské jednotky začali v krajine nové operácie. Pochybnosti o odchode vojakov a ukončení konfliktu vyvolávajú aj vyjadrenia ruských politikov.

Napríklad ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rozin povedal, že odchod vojsk z Gruzínska nemusí byť rýchly. Podľa neho bude všetko záležať na „politike gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho a na činnosti jeho jednotiek“. A prezident D. Medvedev varoval pred „zdrvujúcou reakciou“ v prípade, že by ktokoľvek v budúcnosti opäť zaútočil na ruských občanov.

Kým Svetová obchodná organizácia Rusko varovala, že jeho súčasné počínanie v Gruzínsku zrejme oddiali jeho prijatie za člena, členské krajiny NATO vystupovali pred oficiálnym utorkovým stretnutím ministrov zahraničia nejednotne. Štáty západnej Európy mali poväčšine ten názor, že s Ruskom treba ďalej rokovať o prímerí, mladšie európske demokracie v strednej Európe presadzovali tvrdší postih v podobe sankcií.

Podobný názor mal cez víkend aj americký minister obrany Robert Gates. Ako povedal, Rusko je síce bohaté na ropu, sú však stále veci, ktoré od Západu potrebuje. „Ak nezačnú dodržiavať prímerie a nezvrátia svoju činnosť, myslím si, že je pár skutočných možností, čo robiť,” povedal podľa denníka Financial Times.

Len v prvých dvoch dňoch konfliktu, počas ktorých sa aj obchodovalo na burze, stratilo Rusko podľa ruského ministra financií Alexeja Kudrina pri odleve kapitálu sedem miliárd dolárov.

Foto – SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1