Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rusko zvažuje zatrhnúť vojakom smartfóny

16.02.2018, 14:46 | ČTK

Ruské ministerstvo obrany zvažuje zákaz používania smartfónov v centrálnom aparáte, na veliteľstve aj vo vojenských jednotkách. Namiesto „smartfónov“ by vojaci mali používať najjednoduchšie tlačidlové mobily, ktoré nedokážu ani fotografovať, ani natáčať videá, ale zvládnu odoslať krátku textovú správu alebo sú vybavené vstavaným svietidlom. Ministerstvo chce týmto spôsobom zabrániť úniku citlivých informácií, uviedol denník Kommersant s tým, že zákaz by mohol platiť už od 1. marca.

  • Tlačiť
  • 0

Podľa denníka, ktorý sa odvoláva na anonymné zdroje z generálneho štábu a vedenie ministerstva, sa nové obmedzenie v ozbrojených silách pripravuje už niekoľko mesiacov v spolupráci s tajnými službami, zodpovednými za ochranu štátneho tajomstva.

Nedávno náčelník ôsmeho oddelenia generálneho štábu, ktorý zodpovedá za informačnú bezpečnosť a šifrovanie, generálporučík Jurij Kuznecov zostavil prehľad mobilných zariadení, ktoré je povolené používať. Zoznam zahŕňa jedenásť mobilov štyroch rôznych výrobcov (Nokia, TeXet, Alcatel a Samsung), ktorých cena sa pohybuje od 688 do 2 313 rubľov (od 10 do 33 eur) a ktoré spĺňajú hlavné požiadavky, vrátane zabudovaného budíka či možnosti pripojenia slúchadiel.

Neprehliadnite

Ministerstvo podľa denníka v posledných rokoch zažilo nemálo problémov kvôli úniku informácií: napríklad počas vojenského obsadenia Krymu si vojaci na pamiatku robili fotografie v ukrajinských kasárňach, ktoré neskôr kolovali po sociálnych sieťach a internete. Snímky sa potom na Západe používali ako dôkazy ruskej agresie, podobne ako obrázky vyhotovené na bojisku v Donbase na východe Ukrajiny.

Naposledy vyvolali rozruch fotografie poškodených lietadiel po mínometnom ostreľovaní ruskej leteckej základne v Sýrii, ktoré urobil jeden z vojakov svojím mobilom. Od zákazu si ministerstvo sľubuje aj to, že pomôže s únikmi tajných dokumentov do médií.

Zákaz sociálnych sietí

Už koncom minulého roka ministerstvo „odporučilo“ vojakom a civilným zamestnancom, aby sa zriekli sociálnych sietí. V budúcnosti by mal byť tento zákaz zakotvený v zákone, ale podľa denníka sa dá ľahko obísť zriadením účtu pod falošným menom.

S mobilmi je situácia o to zložitejšia, že podľa neoficiálnych informácií si aj vedenie rezortu zvyklo na viacúčelové prístroje a moderných výdobytkov sa nikto zriekať nemieni. Pripravovaný zákaz sa navyše podľa jedného nemenovaného dôstojníka dá aj obísť: kúpi sa jednoduchý mobil, ktorý ma vojak stále pri sebe, aby ho v prípade potreby ukázal náčelníkom, ale vo vrecku má aj smartfón s vypnutým zvonením. Reakciu ministerstva sa denníku nepodarilo získať.

Skupina investigatívnych novinárov Bellingcat na základe fotografií z mobilných telefónov na sociálnych sieťach vystopovala celú cestu ruskej protilietadlovej rakety aj dvoch desiatok ruských vojakov, ktorí sa v júli 2014 údajne podieľali na zostrelení malajzijského civilného boeingu z letu MH17 s takmer troma stovkami ľudí na palube. Podľa Bellingcat boeing zostrelila na východe Ukrajiny protilietadlová raketa Buk, pochádzajúca pôvodne od 53. Protilietadlovej raketovej brigády, dislokovanej neďaleko Kurska v centrálnom Rusku. Rusko a separatisti akýkoľvek podiel na tragédii popierajú.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy armáda, mobil, Rusko

Diskusia (0 reakcií)