Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ruský Branson chce vo vesmíre bojovať s Muskom aj Bezosom

05.10.2016, 15:45 | Adrián Potančok | © 2016 News and Media Holding

Do silnej zostavy technologických guruov, ktorí plánujú veľké preteky v komerčnom využití rakiet, sa chce zaradiť aj Rus. Vladislav Filev, ktorého pre boj jeho súkromného prepravcu S7 Airlines s leteckým gigantom Aeroflot volajú ruský Richard Branson, predstavil pred pár dňami nečakané plány.

  • Tlačiť
  • 0

V. Filev ako spolumajiteľ skupiny S7, ktorá ovláda aerolinky S7 (tie sa, mimochodom, podľa ruského portálu Vedomosti stanú prvým ruským nákupcom nových Boeingov 737 Max), podpísal dohodu o kúpe plávajúceho kozmodrómu Sea Launch, operujúceho v Tichom oceáne blízko rovníka.

Ten predtým kontrolovala vesmírna spoločnosť RSC Energia, ktorej najväčším akcionárom je ruská vláda, a o predaji sa rokovalo aj s Austrálčanmi.

„Som hrdý, že sa podarilo dospieť k dohode o prevzatí projektu, ktorý vytvárali hneď štyri krajiny,“ uviedol V. Filev podľa agentúry TASS.

Sea Launch hibernoval dva rokyZdroj: SITA / AP

Na výstavbe pozoruhodného zariadenia participovali v roku 1995 Rusi, Ukrajinci, Nóri a aj americký Boeing. Podľa V. Fileva S7 Group do tohto projektu zainvestuje 150 miliónov dolárov a sám to opísal ako „vstupenku“ do vesmírneho priemyslu.

Plávajúci kozmodróm Sea Launch pritom dva roky nevyvíjal žiadnu aktivitu, jednak pre rusko-ukrajinský konflikt, ako aj pre znepokojenie po nehodách rakiet SpaceX.

Teraz sú plány jasné. Po reaktivácii štartovacej platformy Odyssey, ktorá by mala trvať asi do začiatku roka 2018, chcú v nasledujúcich 15 rokoch realizovať 70 štartov rakiet, vrátane komerčných. Otvorenou otázkou podľa servera SpaceNews zostáva, či využijú naďalej raketu Zenit-3SL, na ktorej výrobe sa podieľala aj Ukrajina, alebo vyvinú úplne novú.

V. Filev sa tak podľa portálu Bloomberg chce začleniť do silnej skupiny vesmírnych projektov Elona Muska Space Exploration Technologies Corp. a Blue Origin šéfa Amazonu Jeffa Bezosa, ktorý pracuje na ďalšej rakete New Glenn.

Ruský letecký magnát zároveň, podľa jeho slov, využije aj slabý rubeľ, ako výsledok ekonomických sankcií voči Rusku. „Myslím si, že budeme vysoko konkurencieschopní, keďže 80 percent nákladov a platieb je a bude v rubľoch,“ dodal V. Filev. Čas ukáže, či jeho plány neboli iba ďalšími zo série sci-fi príbehov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Amazon, musk, raketa, Rusko

Diskusia (0 reakcií)