Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ruský najvyšší súd zamietol odvolanie, Jehovisti ostávajú v krajine zakázaní

17.07.2017, 20:20 | ČTK

Odvolací senát najvyššieho súdu v Rusku zamietol odvolanie náboženskej spoločnosti Svedkovia Jehovovi proti rozhodnutiu, ktorým boli jehovisti označení za extrémistickú organizáciu a ich činnosť v Rusku zakázaná. Oznámila to agentúra TASS.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Predstaviteľ náboženskej spoločnosti Sergej Čerepanov už skôr oznámil, že sa jehovisti odvolajú na Európsky súd pre ľudské práva. „Rozhodnutie Najvyššieho súdu Ruskej federácie z 20. apríla zostáva v platnosti bez zmien, odvolaniu sa nevyhovuje,“ uviedol predseda odvolacieho senátu. Rozhodnutie tým nadobudlo účinnosť, poznamenal TASS.

Neprehliadnite

Zákaz jehovistov v Rusku požadovalo ministerstvo spravodlivosti. Aprílový rozsudok nariadil okamžite uzavrieť všetkých 395 regionálnych pobočiek spoločnosti na celom území Ruska. Majetok jehovistov mal pripadnúť štátu. Agentúra Interfax uviedla, že jehovisti boli pravidelne predmetom pozornosti úradov po celom Rusku. V mnohých mestách a regiónoch už bola náboženská spoločnosť zakázaná, napríklad v Samare, Orlovi, Belgorode či Birobidžane.

Činnosť jehovistov na území celého Ruska ministerstvo spravodlivosti pozastavilo na konci marca. Upozorňovalo na údajný veľký počet právnych deliktov spoločnosti, najmä na šírenie extrémistickej literatúry jej regionálnymi predstaviteľmi. Jehovisti navyše vraj propagujú zákaz krvných transfúzií, čím podľa ministerstva ohrozujú bezpečnosť ľudí.

Náboženská spoločnosť pôvodne vznikla v USA, pod názvom Svedkovia Jehovovi pôsobí od roku 1931. Svoju činnosť v Rusku oficiálne začala v roku 1991, v krajine majú okolo 175-tisíc vyznávačov. V máji vo vyšetrovacej väzbe v stredoruskom meste Oriol skončil dánsky občan Dennis Christensen, ktorého policajti zatkli pri spoločnom čítaní biblie s ďalšími jehovistami. Obvinený bol z organizovania činnosti extrémistickej organizácie. D. Christensen bol podľa právnikov zatknutý ako prvý jehovista po zákaze sekty, experti však predpokladali, že ďalšie zatknutia budú následovať.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Svedkovia Jehovovi