Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ruský národ žiada v drsných časoch drsných vodcov

16.02.2017, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Prieskum ukázal, ktoré strany by sa dostali do NR SR, ak by boli voľby v januári

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy

TREND.24

Konkurencia na trhu s nábytkom a bytovými doplnkami sa zvýši. Vstup na slovenský trh plánuje značka Porta. Jej majiteľ už skúsenosti s pôsobením na Slovensku má. Prevádzkuje totiž predajne pod logom ASKO. A práve obe spomenuté značky chce umiestniť do pripravovaného centra.

Železnice Slovenskej republiky si chcú poistiť svoj majetok na tri roky za predpokladanú cenu 6,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Ide o poistenie pre riziká živelnej udalosti, vandalizmu, odcudzenia, ako aj strojov, strojných zariadení a elektroniky. Ako vyplýva z vyhlásenej verejnej súťaže, súčasťou zákazky je aj poistenie pre prípad poškodenia alebo zničenia skla a poistenie zodpovednosti za škodu voči tretím osobám (všeobecná prevádzková zodpovednosť).

Národná banka Slovenska (NBS) bude vo februári a marci tohto roka v spolupráci so Štatistickým úradom SR zbierať údaje pre zisťovanie finančnej situácie a spotreby domácností na Slovensku. Úrad vybral reprezentatívnu vzorku 4-tisíc domácností. Náhodne vybrané domácnosti pracovníci úradu oslovia a požiadajú ich o vyplnenie dotazníka.

Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali na prelome rokov, v decembri, alebo v januári, vyhral by ich so ziskom 25 percent Smer-SD a druhou najsilnejšou by sa stala s 15 percentami strana Sloboda a Solidarita (SaS). Do parlamentu by sa dostalo aj strana KDH, vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu volebných preferencií agentúry Median SK. Podľa volebného modelu, ktorý vyplynul z prieskumu, by si poslanecké kreslá v NR SR po Smere-SD a SaS rozdelilo ešte šesť strán. Tretia by bola SNS, ktorá v prieskume získala 11 percent a tesne za ňou OĽaNO-NOVA so ziskom 10 a pol percenta. Ľudová strana Naše Slovensko získala v prieskume osem percent, Most-Híd sedem a pol percenta, KDH sedem percent a Sme rodina Borisa Kollára päť a pol percenta.

Rokovacia sála NR SR september 2016Zdroj: SITA

Francúzska prokuratúra zaoberajúca sa finančnými záležitosťami (PNF) požiadala vo štvrtok políciu, aby pokračovala vo vyšetrovaní podozrení vznesených voči konzervatívnemu politikovi Francoisovi Fillonovi v súvislosti s údajným fiktívnym zamestnávaním jeho manželky Penelope a detí.

Rakúske ministerstvo obrany sa chystá podať žalobu na spoločnosť Airbus kvôli podozreniu z podvodu pri objednávke viacúčelových stíhacích lietadiel Eurofighter z roku 2003. Oznámila to vo štvrtok agentúra APA. Hodnota kontraktu bola dve miliardy eur.

Grécka vláda tvrdí, že krajina splnila ciele v oblasti rozpočtu, a preto neexistuje dôvod, aby sa v rámci dohody so zahraničnými veriteľmi prijímali akékoľvek ďalšie úsporné opatrenia. Hovorca gréckej vlády Dimitris Tzanakopoulos vo štvrtok vyhlásil, že nijaké ďalšie šetrenie by sa nemalo na grécky ľud uvaliť. Dodal pritom, že kľúčové pre dosiahnutie dohody je to, aby sa Medzinárodný menový fond a nemecké ministerstvo financií „vrátili do reality“.

Venezuelská vláda prerušila vysielanie CNN v španielčine. Spravodajský kanál vypla niekoľko hodín po tom, čo vládni úradníci kritizovali reportáž, podľa ktorej sú štátni pracovníci zapojení do predaja falošných pasov, uviedla agentúra AP. CNN si za svojou reportážou stojí.

Popularita komunistického diktátora Josifa Stalina, ktorému historici pripisujú milióny obetí, dosiahla v Rusku historického maxima za posledných 16 rokov. Uviedli to noviny RBK s odvolaním sa na prieskum sociologického strediska Levada. Rusom sa podľa týchto zistení ešte viac ako J. Stalin pozdáva sovietsky vodca Leonid Brežnev a najmä súčasný prezident Vladimir Putin. Naopak, z minulých vodcov majú najmenej radi Nikitu Chruščova, Borisa Jelcina a Michaila Gorbačova, ktorí sa svojho času snažili „povoliť skrutky“ režimu. „Čím vyhrotenejšia je situácia v krajine, čím horším problémom krajina čelí, tým viac v masách rastie dopyt po drsných vodcoch. V liberálnejších dobách tieto nálady opadávajú, ale teraz sme v konflikte so Západom, v novej studenej vojne, a preto vidíme rast sympatií k takýmto postavám,“ vysvetlil vyznenie prieskumu sociológ Alexej Graždankin zo strediska.

StalinZdroj: Profimedia

Zdroj blízky vládam v Pchjongjangu a Pekingu uviedol, že Severná Kórea nie je za smrťou brata vodcu KĽDR Kim Čong-una. Zavraždený „Kim Čong-nam nemal nič spoločné so (Severnou) Kóreou. (Severná) Kórea nemala dôvod zabiť ho,“ uviedol zdroj podľa štvrtkovej správy agentúry Reuters. Predstavitelia juhokórejskej vlády i Spojených štátov si však pritom myslia, že za Kimovou smrťou sú práve severokórejské tajné služby.

Donald Trump konal v rámci svojich právomocí, keď vydal dočasný zákaz vstupu občanov zo siedmich prevažne moslimských krajín. Generálny prokurátor amerického štátu Texas Ken Paxton to uviedol v stredu federálnemu odvolaciemu súdu v Kalifornii. Republikán K. Paxton pripojil uvedené krátke vyjadrenie k žiadosti o povolenie vystupovať v súdnom procese v prospech Trumpovho zákazu, vydaného 27. januára. Paxton odovzdal žiadosť Deviatemu obvodnému odvolacieho súdu v San Franciscu. Texas je prvý americký štát, ktorý podporil D. Trumpa v tomto pozorne sledovanom súdnom spore. Naopak, skupina 15 štátov a Federálny dištrikt Kolumbia sa postavili na stranu štátu Washington, ktorý podal žalobu proti Trumpovmu zákazu, a uviedli, že prezidentovo nariadenie poškodzuje ich vzdelávacie inštitúcie aj ekonomiky.

Predaje áut v Európe v prvom mesiaci roka výrazne posilnili. Podľa údajov, ktoré zverejnilo vo štvrtok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA), sa v krajinách Európskej únie a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) minulý mesiac predalo 1,17 milióna áut, čo znamená medziročný nárast o 10,2 percenta. K pozitívnej bilancii čiastočne prispel vyšší počet pracovných dní.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy TREND.24