Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rybaniča odsúdili na trojročný podmienečný trest

25.06.2019, 10:56 | TASR

Krajský súd (KS) v Bratislave na svojom verejnom zasadnutí odsúdil Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), na trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou. Senát KS, čo sa týka trestu, tak úplne nepotvrdil minuloročný rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava V, ktorý asistenta uznal vinným zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

  • Tlačiť
  • 17

Podľa odvolacieho súdu KS sa F. Rybanič dopustil protiprávneho správania, spáchal zločin, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám, konkrétne bývalej redaktorke týždenníka TREND. „Skutok sa stal a spáchal ho pán Rybanič,“ zdôvodnil verdikt predseda senátu.

F. Rybanič nemal v portfóliu tých klientov, ktorých účty si neoprávnene prezeral 1. júna 2016 a robil si z nich záznamy. Bol poučený o ochrane bankového tajomstva. „Zo strany obžalovaného išlo o zneužitie prihlasovacích údajov do informačného systému banky a teda išlo o protiprávne konanie,“ povedal predseda senátu Peter Šamko.

Neprehliadnite

Prvotné úkony polície však označil predseda senátu za nezákonné a teda pred súdom za nepoužiteľné. F. Rybanič bol predvedený, zadržaný políciou v banke, predvolaný bol však ako svedok, avšak bol obmedzený na osobnej slobode, čo je postup evidentne nezákonný.

Za zákonné však považuje súd dôkazy zaistené políciou v mobile, listinné dôkazy a dôkazy zaistené pri prehliadke motorového vozidla. KS nariadil vypracovať F. Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Utorkové rozhodnutie KS v Bratislave je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať.

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Filip Rybanič