Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rybníček predstavil stranu TOSKA. Názov sa mu prisnil

16.10.2016, 21:05 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Primátor Trenčína Richard Rybníček v nedeľu na tlačovej besede oznámil, že začína zbierať podpisy občanov na založenie nového politického subjektu. Pred novinárov predstúpil sám, žiadnych ďalších spolupracovníkov nepredstavil. S tímom odborníkov plánuje rok pracovať na programe, ktorého základom má byť zásadná zmena politického systému na Slovensku.

  • Tlačiť
  • 29

„TOSKA má svoj príbeh,“ povedal R. Rybníček. Ako dodal, názov strany sa mu prisnil a vyvolal v ňom pozitívne emócie. Zároveň je to skratka slov, ktoré budú predstavovať jej základné hodnoty. Ide o tradície, odbornosť, službu, komunikáciu a ambicióznosť.

R. Rybníček tvrdí, že nechce byť spasiteľom ani záchrancom pravice. Ako dlhoročný primátor Trenčína vraví, že najväčší problém Slovenska je byrokracia a regulácia. Vláda a poslanci sú podľa neho vzdialení a nevedia, čo občanov mimo Bratislavy trápi. „V regiónoch rastie frustrácia,“ dodal. Výsledkom je podľa neho pasivita, ľudia hľadajú spasiteľa, z čoho profitujú politici s populistickými riešeniami.

Neprehliadnite

Chce zmenu územného zriadenia

Osem vyšších územných celkov na Slovensku je podľa R. Rybníčka neprirodzených a nekopíruje historické členenie krajiny. Chce vytvoriť prirodzené regióny. „Môžeme sa baviť, či ich bude 15 plus Bratislava alebo viac,“ poznamenal. Regionálne orgány by zároveň mali mať väčšie právomoci ako doteraz.

Richard Rybníček počas tlačovej besedy, na ktorej oznámil vznik strany s názvom TOSKAZdroj: SITA

R. Rybníček by centrálnu vládu zmenšil na polovicu. Súčasných trinásť ministerstiev Slovensko podľa neho nepotrebuje, stačilo by ich sedem. Ponechal by napríklad obranu či zahraničnú politiku, ale dane aj sociálnu oblasť by presunul na regionálne úrovne.

Rovnako bude presadzovať zmenu volebného systému a dve komory parlamentu. Jeden volebný obvod, ktorý má Slovensko, vyhovuje podľa neho stranám, ktoré majú silného a imperatívneho lídra. Polovica poslancov Národnej rady by mala byť podľa jeho predstáv volená z kandidátok politických strán a polovica v jednotlivých volebných obvodoch.

Peniaze chce vyzbierať

R. Rybníček chce ísť do volieb v roku 2020 s vládnym programom, ktorý pripravuje s odborníkmi. O koho presne ide, nepovedal, len názvy organizácií, s ktorými spolupracuje – INESS, HPI a Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku.

Na kampaň a novú stranu potrebuje 1,5 až dva milióny eur. Chce ich vyzbierať formou fundraisingu od ľudí a firiem. Fyzická osoba bude môcť dať od 20 do maximálne sto eur. Právnická osoba od 101 do 5-tisíc eur. Tvrdí, že od žiadneho podnikateľa nechce vyšší príspevok a neplánuje si vziať ani pôžičku. „Ak nájdete človeka, ktorý dá milión eur na stranu, každý hovorí, že visíte na šnúrke od jeho gatí,“ dodal.

R. Rybníček chce kandidovať aj v komunálnych voľbách v roku 2018. Znovu sa bude uchádzať o funkciu primátora Trenčína.

  • Tlačiť
  • 29