Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

S letenkami sa nezahráva. Dopravcovia hrozia pokutami aj nevpustením na palubu

11.07.2019, 12:00 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Predstavte si, že máte spiatočnú letenku do prímorskej destinácie, ale namiesto lietadla sa na poslednú chvíľu rozhodnete dopraviť do cieľa s kamarátom a jeho autom. Pri ceste naspäť však svoju letenku využiť plánujete, lebo priateľ chce ostať pri mori dlhšie a vy sa musíte vrátiť v pôvodnom termíne. Myslíte si, že vás letecká spoločnosť pustí na palubu vášho spiatočného letu? Niektorá áno, iná nie. TREND zisťoval aj to, ako postupujú letecké spoločnosti v prípadoch, keď pozostáva váš let navyše z jedného alebo viacerých prestupov.

  • Tlačiť
  • 21

Vo všeobecnosti platí, že lety je potrebné využiť v presnom poradí, v akom sú vystavené. V prípade nenastúpenia na ktorýkoľvek úsek letu na letenke, má letecký dopravca právo na okamžité zrušenie nasledovných úsekov letu, bez akejkoľvek náhrady prípadnej škody.

„Pri klasických letenkách, ktoré sú kúpené u jednej spoločnosti, pričom môžu byť operované rôznymi partnerskými dopravcami, a zároveň ich tvorí viac letov, napríklad Viedeň – Paríž – New York City a späť, si dovolím tvrdiť, že 99 percent dopravcov má v podmienkach napísané, že ak cestujúci nenastúpi na jeden úsek, zvyšné mu budú zrušené bez kompenzácie,“ hovorí PR manažér cestovnej kancelárie Pelicantravel Jozef Rybár.

Neprehliadnite

Iná je podľa neho situácia, ak človek let zmešká nie vlastnou vinou. Na druhej strane, pri kúpe spiatočnej letenky či leteniek s medzipristátím u rôznych leteckých dopravcov, ktorí nie sú v partnerskej aliancii, problém s možným zrušením časti letu, samozrejme, odpadá.

Zhovievavé nízkonákladovky

Samostatnou kapitolou sú nízkonákladové aerolínie, ktoré realizujú lety väčšinou len v rámci kontinentu – na kratšie vzdialenosti, teda ich zákazníci si kupujú letenky priamo do cieľovej destinácie bez nutného prestupu.

Podľa J. Rybára v zásade platí, že low-costové aerolínie cestujúcim

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 21

Tagy letecká doprava, letenky, Pelikán