Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Autobusárom urobili bolehlav s vyššími platmi. Zaplatiť by to mali kraje a mestá

18.09.2019, 10:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Autobusoví dopravcovia majú ťažké časy. Cena práce im stúpa, vodiči sú prestarnutí a je ich nedostatok. Nahrádzajú ich aj Ukrajinci. Na trhu je silná konkurencia. Okrem toho majú uzavreté dlhoročné zmluvy s mestami a krajmi, ktoré sa ťažko otvárajú či práve končia. Najnovšie tento balíček problémov vybuchol v Nitre.

  • Tlačiť
  • 0

Vodiči tamojšieho autobusového prepravcu Arriva Nitra si od začiatku septembra vyštrajkovali zvýšenie platov z 3,80 eura na 5,24 eura na hodinu. Dopravcu to bude ročne stáť okolo 950-tisíc eur. Preto chce, aby mu na vyššie mzdy prispel Nitriansky samosprávny kraj a aj mesto, ktorí si u neho dopravu objednávajú vo verejnom záujme.

„Vývoj miezd vysoko ohrozuje ziskovosť spoločnosti s prihliadnutím na vyžadovanú intenzitu investícií v kraji,“ tvrdí László Ivan, generálny riaditeľ Arriva.

Podľa informácií TRENDU Nitra ani kraj doteraz neboli ochotné otvárať zmluvu a platiť dopravcovi viac. Argumentujú, že v zmluve niečo také nie je povinné.

Navyše na zmenu zmluvy z roku 2016, ktorá bola uzavreté na 10 rokov po medzinárodnom tendri, potrebuje kraj súhlas Protimonopolného úradu aj Úradu pre verejné obstarávanie. Akúkoľvek zmenu zmluvy musí schváliť navyše aj krajské zastupiteľstvo.

Neprehliadnite

Zmeny zmlúv nie sú jednoduché

Dlhoročné zmluvy s dopravcami zvyknú obsahovať aj formu pravidelnej valorizácie mzdových nákladov. Tie však musia byť oprávnené. V súčasnosti je rozdiel, či si mesto objednáva službu vo verejnom záujme podľa starých zmlúv, alebo na základe vysúťažených podmienok z tendra.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy autobusová doprava, platy, samospráva

Diskusia (0 reakcií)