Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

ÚVO zrušil Sakovej tender za 100 miliónov eur, zadanie mohlo sedieť na Bonul

09.10.2019, 15:00 | Martin Šuba | © 2019 News and Media Holding

Tender na policajné kamery nie je prvým, ktorý vyvolal kontroverzné reakcie. Kamerové systémy, ktoré pre políciu nakúpil pred piatimi rokmi Robert Kaliňák, sú dnes z veľkej časti nefunkčné či nevyužívané.

  • Tlačiť
  • 1

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil ministerstvu vnútra zrušiť tender na nákup 26-tisíc kamier pre políciu za približne 100 miliónov eur. Kamery mali byť inštalované na budovy ako aj uniformy. Rozhodnutie úradu ešte nie je právoplatné, pretože rezort sa odvolal. Dnes o tom informoval Denník N.

Neprehliadnite

ÚVO odštartoval kontrolu začiatkom júla tohto roku. Medzitým vydal aj predbežné opatrenie, v dôsledku čoho nemohlo ministerstvo s tendrom nič robiť. Na konci septembra napokon rozhodol o zrušení súťaže. Odvolacie konanie sa začalo začiatkom tohto týždňa.

Podozrivo nastavený tender

O podozrivom tendri písal TREND už v máji tohto roku. Spolu s Nadáciou Zastavme korupciu zverejnil informáciu, že podľa viacerých odborníkov z brandže aj z ÚVO môže byť odhadovaná cena zákazky vo výške 99,5 milióna eur prehnaná. V najhoršom prípade až o polovicu.

Ministerstvo vnútra v minulosti pripravovalo podobnú súťaž za polovičnú sumu, ale neuskutočnilo ju. Nákup mal byť sčasti hradený z eurofondov. 

Zadanie tendra sedelo na staršie výbehové kamery, ktoré sa dnes bežne nedajú zohnať, ale niekto by ich mohol mať v sklade vo veľkých počtoch. Existovalo podozrenie, že nákup mohol byť šitý na mieru&

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy ministerstvo vnútra, policajné kamery, ÚVO