Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

San Maríno prejde ako prvá krajina na sieť 5G

17.07.2017, 14:25 | ČTK

Najmenšia republika na svete San Maríno sa zrejme stane prvou krajinou, ktorá celonárodne prejde na sieť piatej generácie (5G). Taliansky operátor Telecom Italia plánuje využiť toto územie s rozlohou 61 kilometrov štvorcových a s viac ako 30-tisíc obyvateľmi pre testovanie novej technológie, píše denník Financial Times.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Telecom Italia Mobile už podpísal s vládou krajiny memorandum o porozumení týkajúce sa modernizácie existujúcej siete 4G na pokročilejšiu testovaciu sieť 5G v budúcom roku. Telecom Italia testuje 5G aj v Miláne a Turíne, ale v San Maríne má väčšiu slobodu pri experimente, pretože tu platia menšie obmedzenia pre používanie rádiových vĺn ako v Taliansku.

Neprehliadnite

Technologický riaditeľ Telecom Italia Mobile Giovanni Ferigo uviedol, že experiment v San Maríne bude dôležitý pre budúcnosť technológie v Taliansku a bude tiež významný pri práci na štandardoch nové siete v Európe. Upozornil, že Európa bola centrom rozvoja technológie 2G, ale v prípade siete 3G ju predbehli operátori z Ďalekého východu a pri sieti 4G operátori z USA.

Európska komisia vlani zverejnila akčný plán 5G, v ktorom odhadla, že odvetvie ako zdravotníctvo, doprava, automobilový priemysel a energetika, očakávajú do roku 2025 ekonomické výhody z tejto technológie vo výške 113 miliárd eur.

Do testovania sietí 5G sa investuje po celom svete, medzi najaktívnejších patrí Južná Kórea, Čína a USA. Náklady na výstavbu novej siete sa odhadujú na 56 miliárd eur a mohlo by vďaka nej vzniknúť 2,3 milióna pracovných miest. Niektoré krajiny sa zaviazali spustiť prvú sieť 5G už v roku 2019. Telekomunikačný priemysel sa však stále snaží presne zadefinovať, čo je vlastne technológia 5G. Niektorí argumentujú, že nie je celkom jasné, ako ospravedlniť miliardové investície do novej siete.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy 5G, San Maríno, telekomunikácie, testovanie