Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SARIO prišlo o žilinského podnikateľa

12.05.2009, 16:23 | mj | Dominik Orfánus | © 2009 News and Media Holding

Šéf SARIO odišiel formálne pre slabú angažovanosť.

  • Tlačiť
  • 2

Premiér Robert Fico požiadal minulý týždeň ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, aby odvolal generálneho riaditeľa investičnej agentúry SARIO Petra Hajaša. Oficiálny dôvod bola potreba zefektívniť lákanie investícií na Slovensko.

To síce skutočne potrebuje oživiť, no za odvolaním mohol stáť ešte jeden dôvod: prílišná aktivita v iných, hoci súvisiacich oblastiach. P. Hajaš potvrdil označenie „žilinský podnikateľ“, ktorým ho pre nedostatok informácií o profesionálnom zázemí TREND označil v čase poverenia. V komunikácii s investormi sa angažoval iba mierne, nie iba pre úroveň jazykových znalostí. Podľa informácií TRENDU bol aktívny najmä v debatách o predaji pozemkov.

Konkrétne, keď šéf SARIO a jeho ľudia nielen odporučili investorovi vhodnú lokalitu, ale mu priamo alebo cez účelovú firmu aj predali pozemok. Kúpený tesne predtým lacno od pôvodných majiteľov. To malo selektovať záujem o spoluprácu s investormi. TREND tento „biznis model“ opísal pri taiwanskom výrobcovi televíznych súčiastok ESON.

Investor kúpil pozemky v Partizánskom za dvojnásobok toho, čo tesne predtým za ne zaplatila „sprostredkovateľská“ firma. Podobne „podchytené“ mali vybratí, najmä žilinskí, spolupracovníci P. Hajaša pozemky na prevádzky ďalších firiem, ktorým mali ako zahraničným investorom pomáhať udomácniť sa na Slovensku.

Samotnému lákaniu investorov chýbala vízia, na čo TREND upozornil po prvom stretnutí s P. Hajašom. Vládne odvolanie šéfa SARIO s rovnakým odôvodnením, hoci o vyše dva roky neskôr, má aj politický odtieň. Rovnako ako pri nedávnom prejave R. Fica pri odvolaní ministra Jána Chrbeta sa v ústach premiérovej hovorkyne objavila nenápadne akcentovaná poznámka „nominant SNS“ ako určenie identity odvolávaného. Aj vzhľadom na prístup sekcie stratégie ministerstva hospodárstva, pod ktorého metodické riadenie SARIO patrí, možno očakávať, že politická kuratela SNS bude minulosťou.

Dočasného šéfa agentúry Juraja Kiesela vymenoval priamo Ľ. Jahnátek a je pravdepodobné, že ani dlhodobejšie ju nebude viesť nik z ľudí Jána Slotu. Sekcia stratégie už pred pár mesiacmi agentúre stopla transfer peňazí z rozpočtu, čo naznačuje, že by mohla mať ambíciu agentúru riadiť omnoho viac priamo.

Foto na titulke - Vlado Benko

  • Tlačiť
  • 2