Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sarkozy a Merkelová chcú ekonomickú eurovládu

16.08.2011, 20:01 | ČTK

Lídri žiadajú aj daň na finančné transakcie a zakotvenie princípu vyrovnaného rozpočtu do ústavy členských krajín

  • Tlačiť
  • 4

Tagy

eurozóna

Francúzsko a Nemecko navrhujú kolektívnu hospodársku vládu eurozóny pod vedením prezidenta Európskej únie. Ďalej žiadajú daň na finančné transakcie a zakotvenie princípu vyrovnaného rozpočtu do ústavy členských krajín eurozóny.

Zaznelo to na spoločnej tlačovej konferencii francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej po ich dnešnom rokovaní v Paríži. Obaja štátnici na nej zdôraznili odhodlanie brániť euro. Spoločná mena po ich vyhlásení zmazalo straty voči doláru, napísala agentúra AFP.

N. Sarkozy povedal, že on aj A. Merkelová chcú „skutočnú európsku ekonomickú vládu“, ktorú by tvorili šéfovia štátov a vlád všetkých krajín eurozóny. Toto teleso by sa stretávalo dvakrát ročne, v prípade potreby i viackrát. V prvej fáze by ho na dva a pol roka viedol súčasný prezident Európskej únie Herman Van Rompuy. Ten dostane v tomto zmysle písomný návrh v stredu, dodal N. Sarkozy.

Agentúra AP poznamenala, že je to zrejme krok k užšej dlhodobej hospodárskej integrácii, ktorá je podľa analytikov pre prežitie eura nevyhnutná, ale že nie je jasné, aký účinok to bude mať z krátkodobého hľadiska.

Na ochranu eura „musí existovať silnejšia koordinácia finančnej a hospodárskej politiky“, vyhlásila A. Merkelová. Podľa N. Sarkozyho by mal byť princíp vyrovnaných financií krajín, ktoré platia eurom, prijatý do budúceho leta.

Spoločný francúzsko-nemecký návrh na daň z finančných transakcií, ktorú A. Merkelová označila za „evidentne potrebnú“, by mali ministri financií oboch krajín predložiť v septembri. Podrobnosti o tejto dani N. Sarkozy ani A. Merkelová nezverejnili.

Nemecká kancelárka okrem iného povedala, že neverí, že by riešeniu súčasnej problematickej situácie v eurozóne pomohli spoločne garantované európske dlhopisy. Podľa N. Sarkozyho by eurobondy uviedli do vážneho nebezpečenstva najlepšie hodnotené štáty. Po „eurodlhopisoch“ ako po možnom riešení volajú napríklad Taliansko, Grécko, Belgicko, či Luxembursko.

Ostro sledovaná francúzsko-nemecká schôdzka sa konala v ovzduší veľkej nervozity na finančných trhoch a pochýb o schopnosti eura vysporiadať sa efektívne s dlhovou krízou, ktorá zachvátila niektoré krajiny eurozóny. Výška dlhov ale ohrozuje aj veľké ekonomiky – španielsku, taliansku či francúzsku. N. Sarkozy dnes povedal, že Francúzsko i Nemecko považujú súčasný rozsah fondu na pomoc ohrozeným štátom za dostačujúci. 

Foto na titulke - TASR / AP

  • Tlačiť
  • 4

Tagy eurozóna