Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SaS chce opäť zaviesť 19-percentnú rovnú daň i ľubovoľné odpisovanie majetku

19.02.2018, 15:31 | SITA

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila aktualizovanú verziu svojho reformného ekonomického programu Agenda 2020, ktorou chce bojovať najmä proti vysokej miere byrokracie v podnikateľskom prostredí. Prispieť by k tomu malo rušenie „nezmyselných regulácií, pravidiel a opatrení“.

  • Tlačiť
  • 12

Podľa Richarda Sulíka a Jany Kiššovej z SaS je nemenej dôležitou požiadavkou v aktualizovanej Agende 2020 zavedenie rovnej 19-percentnej dane.

„Podľa vládnej strany má všetko riadiť a regulovať štát, no sú to zamestnávatelia, ktorí najlepšie poznajú trh a to, čo a za aké ceny vyrábať. Veľkú pozornosť sme preto pri aktualizácii Agendy 2020 venovali najmä zrušeniu nezmyselných pravidiel a príkazov v podnikaní,“ uviedla J. Kiššová.

Neprehliadnite

SaS chce v aktualizovanej verzii Agendy 2020 zrušiť definíciu závislej činnosti, umožniť podnikateľom uplatniť si daňovú stratu či liberalizovať odpisovanie majetku, čo by malo podľa SaS pomôcť zlepšiť peňažné toky najmä začínajúcim firmám, ktoré chcú investovať alebo modernizovať.

Ekonomická sloboda je najhoršia vo V4

Strana chce ďalej odľahčiť zamestnávateľov od administratívnych povinností, od čoho si sľubuje pre zamestnávateľov viac času na rozvoj svojich firiem, ako aj zvyšovanie platov zamestnancov.

„Podľa rebríčka ekonomickej slobody od The Heritage Foundation Slovensko v miere ekonomickej slobody klesá a momentálne je na najhoršej pozícii z krajín Visegrádskej štvorky (V4). Zaostávame aj za priemerom EÚ,“ uviedol R. Sulík.

„Táto politika nie je správna a raz sa nám vypomstí. Kruto na ňu môžeme doplatiť v časoch najbližšej ekonomickej krízy alebo recesie,“ povedal novinárom.

Ďalšími zmenami v novej Agende 2020 má byť zavedenie rovnej 19-percentnej dane a zmena vládnej politiky stimulov a dotácií pre investorov.

Liberalizácia odpisovania majetku

„To, čo výrazne pomôže podnikaniu na Slovensku, je návrat rovnej 19-percentnej dane. Ľuďom by tak ostalo viac peňazí. Ďalej tvrdíme, že stimuly pre investorov sú len škodlivou náhradou zlého podnikateľského prostredia s mnohými negatívnymi dopadmi,“ povedala Jana Kiššová.

„Chceme zrušiť definíciu závislej činnosti. Chceme umožniť podnikateľom uplatniť si daňovú stratu podľa slobodného rozhodnutia daňovníka, alebo zliberalizovať odpisovanie majetku, čo by znamenalo, že firma si môže odpisovať majetok ľubovoľne, ako uzná za vhodné,“ vysvetlila podpredsedníčka SaS.

„Takých opatrení, ktoré nebudú mať dopad na štátny rozpočet a dajú sa realizovať ihneď, prevažne na zníženie byrokracie v podnikaní na Slovensku je vyše 40. Tento dokument (Agenda 2020 - pozn. red.) je živý, stále sa vyvíja, preto chcem poprosiť všetkých, podnikateľov, odborárov a zamestnancov, aby nám ho pomohli pripomienkami vylepšiť,“ uzavrel Richard Sulík.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy podnikateľské prostredie, Richard Sulík, SAS