Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SaS mohla byť vtiahnutá do konkurenčného boja o slovenské zlato

10.09.2019, 18:58 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) prišla začiatkom augusta s tvrdením, že Slovensko prichádza ročne o stovky tisíc eur na neodvedených poplatkoch za vyťažené zlato. Jediná firma, ktorá dnes u nás ťaží zlato, je Slovenská banská. Jej predstavitelia si myslia, že za iniciatívou politickej strany by mohla stáť zahraničná konkurenčná firma, ktorá má záujem o ťažobné teritórium Slovenskej banskej. Na túto možnosť poukazuje aj jej personálne prepojenie na politika SaS. TREND zisťoval, ako táto kauza vznikla, ako aj to, aké motívy na jej rozdúchanie mohla strana mať.

  • Tlačiť
  • 6

Podľa SaS je poplatok za vyťažené nerasty osemtisíc eur, ktorý spoločnosť Slovenská banská ročne odvádza štátu, príliš nízky. Strana argumentovala aktuálnou cenou zlata na burze, pričom poplatok z 500 kilogramov zlata, ktoré sa ročne na Slovensku vyťažia, vypočítala na 400-tisíc eur. 

Spoločnosť Slovenská banská dnes oficiálne ťaží polymetalickú rudu, ktorá okrem zlata obsahuje aj striebro, meď, zinok a olovo. Za vyťaženú rudu platí štátu ročne približne šestnásť eur za kilogram. Táto suma pritom vychádza z platného nariadenia vlády z roku 2002. Slovenská banská tak postupuje len v zmysle platnej legislatívy.

Liberáli vidia problém práve v roky nenovelizovanom nariadení vlády a banskej legislatíve ako takej. Za výber a kontrolu úhrad za vyťažený nerast pritom zodpovedajú príslušné banské úrady. SaS preto požiadala Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) o prešetrenie ich postupov. Úrad avizoval, že kontrolou by mohol zrealizovať na budúci rok.

Neprehliadnite

Zvláštne načasovanie

Vedenie firmy Slovenská banská vidí za kauzou súvisiacou s výškou sadzieb pokus o svoju mediálnu diskreditáciu. A to akurát v čase, keď sa – napriek odporu baníkov – podarilo konkurenčnej austrálskej ťažobnej firme Prospech Limited predĺžiť povolenie na prieskum v okolí obce Hodruša-Hámre. 

„Dôsledne sme chceli chrániť svoje práva a záujmy chránené právom. Pri tomto obhajovaní práv sme sa dostali do sporu so spoločnosťou, ktorá na Slovensku zastupuje investorov zo zámoria,“ uviedol riaditeľ Slovenskej banskej Ivan Bača. Jeho firma je pritom viacnásobným držiteľom ocenenia Finančnej správy za vzorné plnenie odvodových povinností a len vlani zaplatila štátu na daniach a odvodoch tri a pol milióna eur.

Austrálsku spoločnosť zastupuje na Slovensku firma Slovenské Kovy. Jej nárok na prieskum na území sto štvorcových kilometrov v okolí Hodruše-Hámrov mal tento rok v máji vypršať, a tak v zákonom stanovenej lehote požiadala o jeho predĺženie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy bane, SAS, Slovenská banská, zlato