Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SaS sa obula do Žigu, eurofondy na MŽP vraj zneužívala zločinecká skupina

22.06.2016, 14:45 | SITA

Opozičná strana SaS podá trestné oznámenie v súvislosti s podozrením na zneužívanie fondov EÚ pod ministerstvom životného prostredia v rokoch 2011 až 2014, keď tento rezort riadil súčasný minister hospodárstva Peter Žiga. Zároveň chce dať aj podnet na európsky úrad na boj proti podvodom OLAF.

  • Tlačiť
  • 3

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová v stredu informovala novinárov,že prípad sa týka až o 250-percent predražených projektov na výstavbu zberných dvorov v štyroch obciach na východe Slovenska a v ďalšej obci jedného autovrakoviska. V Jaklovciach, Krásnohorskom Podhradí, Drienovci, Prakovciach a Veľkom Folkmári podľa L. Nicholsonovej čerpali milióny eur (celkovo asi šesť miliónov) z fondov EÚ na vrakovisko a zberné dvory, ktoré sú dnes prázdne a nefunkčné.

SaS má tiež podozrenie, že vo všetkých prípadoch došlo k manipulácii verejného obstarávania tak, aby zvíťazila vždy rovnaká firma Vamax. Pri všetkých spomínaných projektoch organizovala verejné obstarávanie spoločnosť Eurorecycling.

„Domnievame sa, že ide o odkrytie organizovanej zločineckej skupiny, ktorá je napojená na fondy EÚ pod ministerstvom životného prostredia cez predražené projekty," povedala L. Nicholsonová, podľa ktorej istá skupina využila svoj vplyv na MŽP. Dodala, že prípad pripomína scenár tunelovania európskeho sociálneho fondu cez takzvané sociálne podniky počas prvej vlády Roberta Fica.

Ako L. Nicholsonová ďalej povedala, spolumajiteľom a konateľom firmy Vamax je Radovan V., ktorý bol v roku 2013 vzatý do väzby pre podozrenie z objednania vraždy Mariána K., ktorá sa nakoniec nestala. Stíhaný je aj za finančné podvody na daniach v hodnote 200-miliónov korún. „Napriek tomu, že ho vzali do väzby za daňový podvod a objednávku vraždy, MŽP pod vedením Žigu s ním aj naďalej podpisovalo zmluvy na spomínané projekty a firma Vamax aj naďalej fakturovala MŽP a žiadala nenávratné finančné príspevky z eurofondov," uviedla L. Nicholsonová s tým, že ešte v roku 2014 firma Vamax vyfakturovala MŽP vyše 400-tisíc eur.

Podpredsedníčka parlamentu dodala, že firma Vamax vyhrala verejné obstarávanie v čase, keď nemala žiadneho zamestnanca a v marci 2015 napriek týmto zákazkám skrachovala. Lucia Nicholsonová je presvedčená, že všetky spomínané tendre boli zmanipulované a na podvode sa podľa nej zúčastnili nielen firmy a pracovníci MŽP, ale aj starostovia dotknutých obcí.

„Nemôže byť náhoda, že nezávisle od seba štyria starostovia idú stavať zberný dvor a všetci zadajú verejné obstarávanie tej istej firme," povedala L. Nicholsonová s tým, že cena diela bola vo všetkých prípadoch výrazne predražená. V prípade zberného dvora v Drienovci už bolo podané trestné oznámenie, polícia však zatiaľ podľa L. Nicholsonovej nekonala.

„Žiga podpísal zmluvy s firmou, ktorej konateľ sedí v base," povedal k prípadu predseda SaS Richard Sulík. SaS preto vyzvala ministra Petra Žigu, aby tieto podozrenia vysvetlil a ak nemá dostatočné vysvetlenie, žiada ho, aby odstúpil z funkcie ministra hospodárstva.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy eurofondy, SAS, Žiga, zneužívanie