Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Saudi sa s Ruskom nedohodli. Kohútiky s lacnou ropou neprivrú

25.11.2014, 20:29 | ČTK

Saudská Arábia a Rusko sa na utorkovom rokovaní vo Viedni nedohodli na znížení objemu ťažby ropy, ktoré by mohlo podporiť cenu suroviny. Rozhovorov, ktoré sa uskutočnili pred štvrtkovým zasadaním Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), sa zúčastnili aj zástupcovia Mexika a Venezuely, uviedla s odvolaním sa na venezuelského ministra zahraničia Rafaela Ramíreza agentúra Reuters.

  • Tlačiť
  • 0

Ceny ropy reagovali na správu výrazným poklesom. „Z dnešného rokovania je celkom jasné, že Saudi zníženie ťažby nechcú a ku žiadnej nedôjde,“ uviedol analytik John Kilduff zo spoločnosti Again Capital. Podľa denníka Wall Street Journal však OPEC smeruje ku kompromisu, ktorý by mohol viesť ku zníženiu dodávok prostredníctvom dôslednejšieho dodržiavania dohodnutých ťažobných limitov.

Saudská Arábia je najvplyvnejším členom kartelu OPEC a najväčším vývozcom ropy na svete. Rusko, ktoré do kartelu nepatrí, je najväčším svetovým producentom ropy. Podľa R. Ramíreza sa krajiny v utorok zhodli na tom, že ceny ropy nižšie ako 80 dolárov za barel nie sú priaznivé. Stretnutie však neprinieslo žiadnu konkrétnu dohodu, ktorá by ceny podporila.

Generálny riaditeľ najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť Igor Sečin upozornil, že Rusko kvôli špecifikám tamojšieho ropného priemyslu nemôže prikročiť k okamžitému zníženiu ťažby. Dodal však, že krajina môže produkciu obmedziť v dlhodobejšom horizonte.

„Rád by som zdôraznil, že súčasné ceny ropy pre nás nie sú kritické. Môžeme odložiť niektoré projekty náročné na kapitál,“ povedal podľa Rosnefťu I. Sečin na utorkovom stretnutí vo Viedni. Dodal, že nízke ceny ropy ovplyvnia celosvetovú ťažbu tejto suroviny.

Cena severomorskej ropy Brent sa v polovici novembra prepadla na štvorročné minimum 76,76 dolára za barel. Od júna tak klesla približne o tretinu. Podľa niektorých odborníkov by sa pokles cien mohol ešte prehĺbiť, ak sa OPEC vo štvrtok nedohodne na znížení ťažby o minimálne milión barelov denne. Ťažobný limit krajín OPEC predstavuje v súčasnosti 30 miliónov barelov denne.

Za poklesom ceny ropy stojí dostatočné zásobovanie trhu touto surovinou a obavy ohľadom vývoja dopytu v Európe a v Ázii. Ruský denník Kommersant v pondelok uviedol, že Moskva by mohla signalizovať redukciu ťažby o asi 15 miliónov ton ročne (300 000 barelov denne). V októbri dosahovala ťažba v Rusku 10,6 milióna barelov denne.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)