Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Saudská Arábia má gigantický deficit. Kvôli lacnej rope aj prémiám

28.12.2015, 18:34 | ČTK

Vládny rozpočet Saudskej Arábie tento rok vykáže rekordný deficit 367 miliárd rialov (89 miliárd eur), čo je asi 15 percent hrubého domáceho produktu. Oznámil to v pondelok výbor pre hospodárske a rozvojové záležitosti. Príčinou tohto vývoja sú nízke ceny ropy. Podľa pôvodného plánu mal deficit činiť 145 miliárd rialov.

  • Tlačiť
  • 1

Štátne výdavky majú za tento rok dosiahnuť 975 miliárd rialov, zatiaľ čo pôvodný plán počítal s výdavkami vo výške 860 miliárd rijalov. Nárast spôsobili mimoriadne výdavky, napríklad prémie pre štátnych zamestnancov v súvislosti s januárovým nástupom nového kráľa Salmána na trón.

Príjmy majú potom činiť 608 miliárd rijalov, čo je menej, ako pôvodne plánovaných 715 miliárd rialov. Môžu za to hlavne ceny ropy, ktoré klesli oveľa viac, než sa čakalo. Hospodárstvo Saudskej Arábie je na rope závislé.

Chystajú sa škrty a reformy

Vláda súčasne oznámila, že plánuje v budúcom roku znížiť deficit na 326 miliárd rialov prostredníctvom výdavkových škrtov a zvýšením príjmov z iných zdrojov, než je ropa. Výdavky majú budúci rok predstavovať 840 miliárd riálov a príjmy 514 miliárd rialov.

Vláda okrem iného chce v rámci rozpočtových úspor prehodnotiť v nasledujúcich piatich rokoch dotácie na vodu, elektrinu a ropné produkty. Všetky zmeny týchto cien sa majú zamerať na dosiahnutie efektívneho využívania energie a zachovanie prírodných zdrojov a budú štruktúrované tak, aby sa minimalizovali negatívne dopady na občanov s nižšími a strednými príjmami, uvádza sa v návrhu rozpočtu, ktorý zverejnilo ministerstvo financií.

Štátna tlačová agentúra SPA neskôr uviedla, že od utorka sa v krajine zvýšia ceny energií, vrátane benzínu, plynu, nafty a kerozínu. Miestne ceny pohonných hmôt, vody a elektriny patria v súčasnosti vďaka štedrej štátnej podpore medzi najnižšie na svete. Podľa SPA sa cena 95-oktanového benzínu zvýši na 0,9 rialu (0,22 eur) za liter zo súčasných 0,6 rialu (0,15 eura) za liter. Najnovšie zvýšenie cien energií je jednou z najväčších hospodárskych reforiem v krajine za posledné roky, uviedla agentúra Reuters.

V pláne sú tiež štrukturálne hospodárske reformy vrátane privatizácie radu odvetví a hospodárskych aktivít. Žiadne bližšie podrobnosti však vláda neposkytla.

Minister financií Ibrahim ibn Abdal Azíz Assaf v rozhovore s tamojšou tlačou dodal, že krajina plánuje v budúcom roku vydať zahraničné dlhopisy, aby udržala solventnosť bankového systému. Saudská Arábia tento rok v júli po prvýkrát od roku 2007 vydala dlhopisy v miestnej mene. Tento rok bankám predala dlhopisy za 115 miliárd rialov (28 miliárd eur).

  • Tlačiť
  • 1

Tagy deficit, reformy, ropa, Saudská Arábia