Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Saudská Arábia: Na ropné zariadenia útočili drony

14.09.2019, 09:02 | TASR

Saudskoarabské ministerstvo vnútra v sobotu oznámilo, že bezpilotné lietadlá zaútočili na dve dôležité ropné zariadenia v kráľovstve. Pri útoku vznikli pred úsvitom požiare, ktoré sa už poradilo dostať pod kontrolu, vyplýva z oznámenia, o ktorom informuje agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 1

Ministerstvo neuviedlo, kto stál za sobotňajšími útokmi na východe krajiny. Podobné útoky už vykonali jemenskí povstalci - húsíovia, zatiaľ sa však k zodpovednosti nikto neprihlásil. Nie je tiež jasné, či si útoky vyžiadali zranenia.

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii. Na internete sa objavili videá zrejme nakrútené v tejto oblasti, zachytávajúce obrovský požiar na obzore. V pozadí bolo počuť zvuky streľby.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Neprehliadnite

Spoločnosť Saudi Aramco sa dosiaľ k záležitosti nevyjadrila.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Aramco, Jemen, Saudská Arábia, útok