Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SAV sa sporí s ministerstvom školstva. V hre môžu byť cenné pozemky

10.07.2018, 21:28 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Predseda SAV Pavol Šajgalík varuje pred zánikom celej inštitúcie, ministerka školstva Martina Lubyová ukazuje na chyby vedcov. Obe inštitúcie sa dostali do sporu o to, kto bráni osamostatneniu sa akademických ústavov.

  • Tlačiť
  • 1

Transformácia ústavov Slovenskej akadémie vied na verejno-výskumné inštitúcie sa komplikuje. Začiatkom júla malo 47 ústavov SAV prejsť na novú právnu formu verejnej výskumnej inštitúcie. Ďalšie aktivity by potom vykonávali vo vlastnej réžii a na vlastnú zodpovednosť, vrátane nakladania s majetkom štátu, ktorý doposiaľ len spravovali. Plán sa však zasekol.

Ministerstvo školstva nezaregistrovalo transformujúce sa ústavy SAV do registra verejných výskumných inštitúcií a tie tak nemôžu od 1. júla 2018 vystupovať s právnou subjektivitou ako predpokladal zákon.

„Ministerstvo nemohlo vykonať registráciu, pretože neboli dodané potrebné podklady na ich registráciu ani v dodatočnej 30-dňovej lehote a v dodaných podkladoch bolo identifikovaných vyše 40 nedostatkov,“ tvrdí ministerka školstva Martina Lubyová.

Pavol ŠajgalíkZdroj: Milan David

Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík tvrdí, že ústavy sa dostali do stavu právneho vákua a situácia môže eskalovať až do zániku celej akadémie.

„Pokiaľ sa nedokončí transformácia SAV, akadémia môže zaniknúť ,“ uviedol pre TASR. Dôvodom má byť okrem iného neistota, v ktorej sa ocitli zamestnanci ústavov. „Sedemdesiat percent pracovníkov akadémie je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Martina Lubyová, Pavol Šajgalík, SAV, veda