Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Schizofrénia ministra hospodárstva už pomaly ustupuje

11.09.2017, 19:24

Keď rok dozadu Trend vyčítal ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi, že jeho obchodná firma Taper rastúcimi vývozmi surového dreva do cudziny ide proti rozvoju tuzemského drevospracujúceho priemyslu ten vtedy reagoval, že na exportoch nič zle nevidí. A, že za celou touto kritikov vidí iba konkurentov jeho Taperu či politikov z opozície. No minister, ktorý nemá mať v popise práce na zreteli nič viac ako práve rozvoj podnikania a priemyslu doma na Slovensku, si z tejto kritiky možno predsa len niečo zobral. Z verejne dostupných účtovných dokladov Taperu, z ktorých vychádzalo aj vlaňajšie upozornenie Trendu, najnovšie totiž vyplýva, že exportná aktivita jeho firmy opadáva zatiaľ čo jeho ochota dodávať drevo domácim spracovateľom naopak vzrástla.

  • Tlačiť
  • 6

Výročná správa ministrovho Taperu uvádza, že vlani jeho tržby z exportu dreva a energetickej drevnej štiepky medziročne klesli z 11,6 na 9,4 milióna eur. A naopak jeho tržby z domáceho predaja dreva stúpli o tri milióny eur na necelých 29 miliónov eur. A tak v konečnom dôsledku zatiaľ čo predvlani ministrova firma dosiahla v cudzine až 31 percent svojich tržieb tak vlani už iba štvrtinu.

Na širšej pozitívnej vlne

Navyše sa zastavil aj rast vplyvu ministra v slovenskom obchode s drevom. Zatiaľ čo roky predtým jeho Taper rok čo rok dosahoval stále vyššie tržby tak vlani mu zostali na rovnakej úrovni ako predvlani. Na niečo viac ako 39-tich miliónoch eur.

Ešte pozitívnejšie pre domáce spracovanie dreva ale vlani bolo to, že mimo ministra naň viac myslel aj celý domáci biznis so surovým drevom.

Celoslovenské exporty dreva totiž vlani poklesli až o skoro desatinu na necelých dva a pol milióna kubíkov. I keď celková ťažba v slovenských lesoch zostala na nezmenenom objeme 9,3 milióna kubíkov. V konečnom dôsledku sa tak aj so zarátaním suroviny dovezenej z iných krajín vlani v slovenskom drevospracujúcom priemysle spotrebovalo až 7,4 milióna kubíkov dreva. O pol milióna kubíkov viac ako rok predtým.

Len začiatok dlhej cesty

V znižovaní vývozov surového dreva musí ale krajina pokračovať. Dva a pol milióna kubíkov, čo ešte aj vlani stále opustili krajinu, by v prípade spracovania doma na Slovensku vedeli zamestnať niekoľko tisíc ľudí navyše.

A to samotní majitelia lesov na vývozoch nijak veľmi neprofitujú. Sami vlani vykryli iba 16 percent vývozov. Väčšinu dreva z krajiny exportujú von iba priekupníci s dostatkom financií na prefinancovanie nákupu. A to k najsilnejším patrí práve aj minister hospodárstva so svojim Taperom.

Politik, ktorý patrí k významným postavám užšieho vedenia vládneho Smeru, výrazne podrástol v biznise s drevom práve odkedy je vo vrcholovej politike. Od svojho založenia v roku 1995 do roku 2006 sa Taper dokázal posunúť s ročným objemom svojho zobchodovaného dreva len na zhruba 100-tisíc kubíkov.

No potom, čo bol P. Žiga už v prvej vláde Roberta Fica štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva a v druhej zasa šéfom rezortu životného prostredia, zažil Taper oveľa silnejšiu dekádu. Už v roku 2014 firma zobchodovala vyše 420-tisíc kubíkov dreva. Teda zhruba každý dvadsiaty kubík vyťažený v krajine. V neskorších rokoch už Taper svoje objemy dreva nespresňoval.

Na dreve minister stále aj zarába. I keď za svojim historicky najvyšším ziskom z roku 2014 v objeme skoro pol milióna eur vlani i predvlani už Taper zaostal. Predvlani zarobil necelých 120 a vlani niečo viac ako 150 tisíc eur.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Taper, Žiga, zníženie