Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Schyľuje sa k „totálnej vojne“. A skaly zo Strečna budú možno padať ďalej

10.01.2019, 19:00 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

Už je isté, že staviteľ tunela Višňové na diaľnici D1 pri Žiline končí. Otázka ostáva už len to, či bude nejaká dohoda o „dobrovoľnom odchode”, alebo „totálna vojna“. Takto opísal aktuálnu situáciu na stavenisku jeden z manažérov na stavbe. Úsek Lietavská Lúčka – Dubná Skala projektuje a stavia taliansko-slovenské združenie Salini Impregilo – Dúha so zmluvnou cenou 409 miliónov eur bez DPH. Je to jeden z najdôležitejších a zároveň finančne a technicky najnáročnejších diaľničných úsekov na Slovensku. Jeho súčasťou bude najdlhší 7,5-kilometrový diaľničný tunel Višňové.

  • Tlačiť
  • 20

S Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a s dozorom stavby sa dodávateľ sporí o technické riešenia, no nielen o ne. Konflikt medzi subjektmi gradoval okolo vianočných prázdnin a vyústil až do ukončenia stavebných prác. Presnejší obraz o vzťahoch na stavbe a jej čiernej perspektíve vytvára napätá listová korešpondencia medzi dodávateľom a dozorom.

Dňa 2. januára tohto roku napísal dodávateľ ostrý list stavebnému dozoru. Oznámil mu v ňom, že subdodávateľské firmy zastavili práce alebo žiadajú úhradu platieb. Má to byť reakcia na decembrovú mediálnu akciu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd).

Obaja politici prileteli na stavbu na vrtuľníku, pred novinármi kritizovali pomalý postup prác a dodávateľovi hrozili vypovedaním zmluvy. Premiér dal dodávateľovi ultimátum do konca februára. „Ak sa nespamätajú v najbližších týždňoch, tak potom nastane buď variant, že odídu dobrovoľne, alebo s nimi rozviažeme zmluvy my,“ cituje dodávateľ premiérove vyjadrenie.

Neprehliadnite

Podľa stavbárov tieto hrozby viedli k tomu, že zo stavby odišli subdodávatelia, ďalší pohrozili zastavením prác a žiadajú úhrady. Spolu ich má byť 22.

„Premiérove pripomienky nie je možné ignorovať. Dodávatelia a podzhotovitelia si uvedomujú, že objednávateľ urobil z [ich] participácie na stavbe politicky a obchodne riskantnejšiu záležitosť… Požadujú zmenu obchodných podmienok, ktoré znižujú alebo poskytujú dodatočnú kompenzáciu za ich zvýšené finančné a politické riziko,“ tvrdí zhotoviteľ Salini Impregilo – Dúha.

NDS údajne neplatí

Salini vyčíta Národnej diaľničnej spoločnosti

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 20

Tagy diaľnice, NDS, Salini – Dúha, Višňové