Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koľko je na Slovensku Inuitov? Štatistici chcú pokutovať nepravdivé údaje

14.05.2019, 19:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Recesia, nedôvera aj protest proti zbytočnej šikane papierovými formulármi viedla pri sčítaní obyvateľstva v roku 2011 ľudí k tomu, aby sa hlásili k netradičným národnostiam či náboženstvám. Štatistici sľubujú, že o dva roky bude súpis ľudí a budov na Slovensku jednoduchší a rýchlejší.

  • Tlačiť
  • 26

Aj keď je elektronizácia a digitalizácia štátnej správy pojem, ktorý sa na Slovensku skloňuje viac ako 15 rokov, veľké sčítanie obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 z tohto pohľadu dopadlo v podstate fiaskom. Jednotlivé inštitúcie neboli schopné medzi sebou komunikovať a vymieňať si údaje o ľuďoch, čoho dôsledkom bolo zdĺhavé vypisovanie papierových formulárov.

Namiesto zopár kliknutí a dodania údajov, ktoré sa v žiadnych verejných registroch nenachádzajú, tak musel každý vypĺňať základné veci ako dátum narodenia, materinský jazyk či pohlavie. Ľudia sa s touto „šikanou“ štatistického úradu vysporiadali svojsky a mnohí sa hlásili k neexistujúcim národnostiam či náboženstvám. Na Slovensku sa tak v roku 2011 objavilo aj niekoľko Eskimákov či členov rytierskeho rádu Jedi – vymysleného rádu zo sci-fi ságy Hviezdne vojny.

Neprehliadnite

Už len elektronicky

Hoci takéto žarty výsledky sčítania výrazne neskreslili, objavil sa aj problém, ktorý narobil problémy najmä Bratislave. Kvôli nezmyselnej kampani o údajnom prenasledovaní štátom sa k pobytu v Bratislave neprihlásilo približne 50-tisíc ľudí.

Hlavné mesto kvôli tomu prišlo o dôležité prostriedky zo štátneho rozpočtu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 26

Tagy 2021, sčítanie obyvateľov, Štatistický úrad