Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf Euroskupiny žiada Britániu, aby konečne vyjasnila svoju pozíciu

08.09.2019, 16:50 | TASR

Šéf Euroskupiny Mario Centeno požaduje od Londýna, aby konečne vyjasnil svoju pozíciu. Takisto povedal, že nevidí žiaden pokrok k dohode o brexite, o ktorom hovorí britský premiér Boris Johnson.

  • Tlačiť
  • 2

Podľa M. Centena je brexit štrukturálnou zmenou - ekonomickou, sociálnou aj politickou -, preto je potrebné „umožniť všetkým typom ekonomických činiteľov, aby sa jej prispôsobili, a my robíme priamy opak“. Šéf neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, takzvanej Euroskupiny, si preto myslí, že „je už načase konečne vniesť jasnosť do tohto procesu, nech už bude východisko z tejto politickej krízy akékoľvek“.

Neprehliadnite

Vláda premiéra B. Johnsona v uplynulom týždni v priebehu 48 hodín utrpela v parlamente štyri porážky, keď sa spojili poslanci naprieč stranami, aby zablokovali, že 31. októbra príde k brexitu bez dohody. Navyše tiež odmietli predčasné voľby.

V Európskej únii (EÚ) sa však už množia hlasy, že aj keby Londýn požiadal o ďalší odklad brexitu, aktuálne nie je dôvod vyhovieť takejto žiadosti, keďže Británia nie je schopná jasne povedať, čo chce. Napríklad francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v nedeľu odmietol v aktuálnej situácii podporiť možnosť ďalšieho odkladu brexitu.

Podľa M. Centena je pre pozorovateľa zo zahraničia ťažké pochopiť, čo sa deje na britskej politickej scéne. Upozornil, že firmám v EÚ aj Británii by pomohlo ukončenie neistoty, ktorá spôsobila, že odkladajú investičné rozhodnutia.

Európski predstavitelia vyjadrili prekvapenie nad vyjadreniami britského premiéra, že sa urobil pokrok k dohode o brexite. M. Centeno potvrdil, že Londýn nepredložil žiadne nové návrhy, ktoré by mohli prispieť k pokroku rokovaní.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Boris Johnson, Brexit, Británia