Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf investičného fondu: Časy sa menia, „špinavá“ firma u nás nemá šancu

29.11.2019, 12:00 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Čoraz viac investorov sleduje to, či sa firma správa udržateľne. Ak napríklad zneužíva detskú prácu alebo sa nespráva k životnému prostrediu tak, ako by sa mala, investori jej budú čoraz ťažšie ochotní požičať, hovorí pre TREND riaditeľ CPR Asset Management Vafa Ahmadi, pod ktorý spadá fond Food for Generations.

  • Tlačiť
  • 7

V rozhovore sa dočítate:

- Aké kritériá musí firma spĺňať, aby do nej zainvestoval fond Food for Generations

- Do ktorých firiem investoval tento fond

- Ako sa firmy správajú, aby boli udržateľné

Nemyslíte si, že takzvané spoločensky zodpovedné investovanie alebo investovanie do „zelených“ firiem je šikovná marketingová stratégia?

Tu treba spomenúť dve veci. Výskumný tím Amundi ukázal, že kritériá ESG (Životné prostredie, spoločnosť a vláda, ďalej už iba princípy udržateľnosti – poznámka TRENDU) v niektorých regiónoch, nie všade, prináša od roku 2014, odkedy máme dobré dáta, aj výsledky.

Tiež dostávam otázku, či takéto investovanie nie je len o prilákaní peňazí od investorov. Náš prístup je ale trochu iný. Investovanie do firiem, ktoré nerešpektujú takzvané ESG princípy, vás z dlhodobého hľadiska dobehne. Firmy, ktoré nerešpektujú udržateľné princípy, v horizonte desiatich rokov na to doplatia a prídu o kapitál. Riziko je tu prítomné. Uvediem príklad: ak firma napríklad zneužíva detskú prácu alebo sa nespráva k životnému prostrediu tak ako by sa mala, čoraz ťažšie si bude schopná požičať. Jej prístup ku kapitálu sa predraží.

Je veľa finančných inštitúcií, napríklad americké alebo francúzske banky, ktoré už teraz prestávajú financovať firmy v odvetví s uhlím. Keď im nebude ochotní nikto požičať, ako prežijú?

Čo je ESG investovanie

Skratka ESG znamená (E – enviromental) prírodné, (S – social) spoločenské (G – governance) a vládnutie sú tri piliere tvoriace udržateľnosť a etický dopad investovania do spoločnosti. Na základe týchto kritérií investori hodnotia, či vie firma ponúknuť udržateľný zisk.

Ktoré kritériá musí firma spĺňať, aby ste zvažoval do nej investovať?

Máme 21 kritérií pre životné prostredie, 15 spoločenských kritérií a päť alebo sedem vládnych kritérií. To znamená, že firma musí chrániť lesy, udržateľne narábať s vodou a tak ďalej, aby mala dobrý rating. Ak v hociktorom z ukazovateľov nebude spĺňať štandardy, nebudeme do nej investovať.

Stalo sa vám, že ste z vášho portfólia vyhodili firmu, ktorá nespĺňala kritériá udržateľnosti?

Vo fonde Food for Generations sme za poslednú dobu vylúčili asi 30 percent firiem, ktoré ich nespĺňali.

Ako sa rozhodujete o konkrétnej firme, že sa nespráva udržateľne a už do nej nebudete investovať?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy enviromentálne