Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf MI5: Británia čelí zatiaľ nevídanej hrozbe, nevieme ochrániť všetkých ľudí

17.10.2017, 23:02 | TASR

Šéf britskej vnútroštátnej spravodajskej služby varoval, že teroristická hrozba, ktorej Spojené kráľovstvo čelí, sa alarmujúco zvyšuje a v súčasnosti je väčšia než kedykoľvek počas jeho 34-ročnej kariéry. Generálny riaditeľ kontrarozviedky MI5 Andrew Parker v zriedkavom verejnom vystúpení povedal, že jeho agentúra neustále rozširuje a vylepšuje svoje schopnosti, ale reálne nemôže zabrániť všetkým útokom namiereným proti civilistom.

  • Tlačiť
  • 0

„V roku 2017... je jasné, že máme do činenia s intenzívnou teroristickou hrozbou voči Spojenému kráľovstvu zo strany islamistických extrémistov,“ uviedol A. Parker pred novinármi v Londýne. „Táto hrozba je mnohorozmerná, rýchlo sa vyvíja a pôsobí v rozsahu a tempe, aké sme dosiaľ nevideli,“ citovala ho agentúra AP.

A. Parker poukázal na „dramatické zvýšenie“ tejto hrozby v tomto roku, keď si útoky v Londýne a Manchestri vyžiadali spolu 36 obetí na životoch.

„Za posledné štyri roky bolo v Spojenom kráľovstve zmarených 20 útokov. Mnohé ďalšie budú zmarené skorými zásahmi, ktoré my a polícia podnikneme. V roku do júna došlo k rekordnému počtu 379 zatknutí súvisiacich s terorizmom,“ konštatoval šéf MI5.

V Európe nie sú sami

Podobnému nárastu ohrozenia terorizmom podľa neho čelí kontinentálna Európa, a to najmä Francúzsko, Belgicko, Nemecko a Španielsko. „Rozsah, v akom operujeme, je väčší než kedykoľvek predtým,“ zdôraznil A. Parker.

MI5 podľa jeho slov momentálne vedie viac než 500 vyšetrovaní, týkajúcich sa približne 3-tisíc osôb známych zapletením do extrémistických aktivít. Okrem toho v minulosti preverovala vyše 20-tisíc osôb pre možné napojenie na terorizmus, pričom bezpochyby sú aj „násilní extrémisti“, ktorých bezpečnostné zložky doposiaľ neodhalili. Hrozbu posilňuje aj možný návrat britských občanov, ktorí sa pridali k džihádistom v Iraku a Sýrii.

Riaditeľ MI5 tiež informoval, že rady jeho agentúry sa v najbližších rokoch rozrastú zo 4-tisíc na 5-tisíc zamestnancov. Upozornil však, že každý útok zastaviť nemožno.

„Útoky sa niekedy udejú, pretože toto je slobodná spoločnosť, liberálna demokracia, a my nesledujeme každého po celý čas. Ani by sme v takej krajine nechceli žiť,“ povedal A. Parker.

Okrem toho vyzval technologické spoločnosti na spoluprácu s úradmi s cieľom zabrániť, aby extrémisti využívali ich sociálne médiá na komunikáciu, ktorú nemožno monitorovať.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Británia, terorizmus

Diskusia (0 reakcií)