Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf Progresívneho Slovenska: Za podporu Valla miesta v orgánoch nechceme

16.11.2018, 05:11 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

V Bratislave výsledok víkendových komunálnych volieb neoslavoval len víťazný kandidát na primátora Matúš Vallo. Rovnako, a možno ešte o niečo viac sa tešili aj predstavitelia (zatiaľ) malých politických strán Spolu a Progresívne Slovensko, ktoré ho podporovali. O pozadí týchto emócií i možnej spolupráci obsahovo príbuzných politických strán sa TREND.sk zhováral s predsedom Progresívneho Slovenska Ivanom Štefunkom.

 • Tlačiť
 • 33

V rozhovore sa dočítate:

 • Prečo Progresívne Slovensko na svoje zviditeľnenie využilo úspech Matúša Valla v bratislavských primátorských voľbách

 • Čo obsahuje a čo neobsahuje koaličná zmluva s novým primátorom hlavného mesta

 • Či ostatné strany brali Progresívne Slovensko ako rovnocenného partnera v komunálnych voľbách

 • Či je na stole fúzia so stranou Spolu a čo Progresívne Slovensko očakáva od prezidenta Andreja Kisku po skončení jeho funkčného obdobia

 • V akom štádiu vývoja je Progresívne Slovensko a kto do tohto politického projektu zatiaľ investoval najviac

Víťazstvo Matúša Valla využili obe strany, ktoré ho podporovali, na vlastné promo. Do istej miery na to majú právo, ale nie je toho až priveľa?

Poznám Matúša Valla roky, dávno mi hovoril o tom, čo a ako chce v Bratislave zmeniť. Keď mi pred troma rokmi oznámil, že ide kandidovať za primátora, chcel vedieť, čo si o tom myslím. Povedal som mu: „Choď do toho, som presvedčený, že ľudia, ktorí majú také nadšenie ako ty, majú šancu uspieť.“

Hneď ako Progresívne Slovensko začalo vznikať – najprv ako občianske združenie, neskôr ako hnutie –, sme sa zaňho postavili. A či už dobrovoľníkmi, alebo obsahovo pri príprave Plánu Bratislava, sme mu intenzívne pomáhali.

Boli sme tiež veľmi konštruktívni pri vytváraní koaličnej zmluvy so stranou Spolu. V kampani bolo zapojených veľmi veľa našich členov a dobrovoľníkov. Myslíme si, že sme veľmi intenzívne prispeli k víťazstvu. Samozrejme, najväčší podiel na víťazstve má sám Matúš Vallo.

Nie je však trocha rozčarovaný z toho, ako sa naňho Progresívne Slovensko a Spolu „namotali“ po tom, ako vyhral voľby?

Nie, nemyslím si to. Pozval nás oboch na tlačovku [po ohlásení výsledkov volieb], väčšina ľudí z volebnej noci bola z týchto dvoch strán. S Matúšom máme úprimný, priateľský vzťah.

Neochladol tento vzťah, lebo neočakával, že sa do toho až toľko obujete?

Vôbec si nemyslím, že by to takto mohol brať. Skôr naopak. Myslím si, že je rád, že sme ho podporili a že jeho úspech je v zásade aj úspechom našej trojkoalície.

Matúš Vallo však v kampani veľmi nekomunikoval, že má podporu Progresívneho Slovenska a Spolu. Prečo?

Nemyslím si, že to nekomunikoval. Po tlačovke, na ktorej so svojím odborným tímom oznámil svoju kandidatúru, mal ďalšiu, s našimi dvomi politickými subjektmi, kde som vystúpil ja aj Miroslav Beblavý [predseda Spolu]. Dokonca nás na túto tlačovku Matúš Vallo sám pozval.

To, že viedol kampaň tak, že nekomunikoval politické strany, bolo podľa mňa kvôli 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 33

Tagy Bratislava, Ivan Štefunko, Matúš Vallo, Progresívne Slovensko, Spolu