Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf štátnej firmy doplatil na kšefty so sebou, nedostane ani odstupné

27.10.2014, 16:15 | SITA

Konateľ spoločnosti MH Development Ladislav Košecký, bol v pondelok na pokyn ministra hospodárstva Pavla Pavlisa okamžite odvolaný z funkcie. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková.

  • Tlačiť
  • 0

Šéf rezortu hospodárstva tak podľa nej urobil bezprostredne po tom, ako si dal preveriť medializované informácie o zmluve o nájme vozidla spoločnosti MH Development s obchodnou spoločnosťou Mertimex, v ktorej je L. Košecký jediným spoločníkom.

Spoločnosť MH Development sa zaoberá prenájmom nehnuteľností, obstarávateľskými službami spojenými so správou nehnuteľností. Podiel v nej má ministerstvo hospodárstva.

„Aj v tomto prípade považuje minister hospodárstva postup šéfa spoločnosti MH Development za neetický, ako to bolo v prípade šéfa Burzy cenných papierov. Po odchode z funkcie mu nebude vyplatené žiadne odstupné,“ uviedla M. Žiaková. Zároveň dodala, že od začiatku budúceho roka bude spoločnosť MH Development v rámci úsporných opatrení a znižovania výdavkov zlúčená so spoločnosťou MH Invest.

O možnom konflikte záujmov informoval podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý. „V centrálnom registri zmlúv bola zverejnená zmluva o prenájme vozidla uzavretá medzi MH Development a obchodnou spoločnosťou Mertimex. MH Development si v nej prenajal auto na celý rok 2013 s mesačným nájomným vo výške 1 200 eur bez DPH,“ priblížil. Za rok to predstavuje viac ako 14-tisíc eur, čo je podľa M. Beblavého suma, za ktorú si možno poľahky kúpiť štandardné auto bez nutnosti prenájmu.

Konflikt záujmov v zmluve o prenájme vozidla spočíva podľa M. Beblavého v tom, že konateľ MH Development L. Košecký je v spoločnosti Mertimex jediným spoločníkom. „Zmluvu tak uzatvoril sám so sebou a prostredníctvom nej sa obohatil z verejných peňazí,“ vysvetlil M. Beblavý.

Tu však konflikt záujmov podľa poslanca nekončí. Na webovej stránke MH Development je zverejnený zoznam dodávateľských faktúr, z neho vyplýva, že firme Mertimex boli vystavené tri faktúry za prenájom motorového vozidla, celkovo za 46 320 eur, pričom len jedna odkazuje na zmluvu zverejnenú v centrálnom registri.

„Pokiaľ by sa nepreukázal právny podklad pre tieto faktúry, mohlo by ísť o bezdôvodné obohatenie,“ vyhlásil M. Beblavý. Preto požiadal listom ministra hospodárstva, aby L. Košeckého z funkcie odvolal.

M. Beblavý podobne koncom augusta upozornil na konflikt záujmov predsedu predstavenstva Burzy cenných papierov v Bratislave Jozefa Medveďa, ktorý obchodoval sám so sebou. Burza mu totiž prenajala služobné vozidlo od firmy Vanys. Práve v nej je J. Medveď jediným akcionárom. Po zverejnení tejto informácie mimoriadne ho valné zhromaždenie burzy odvolalo.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)