Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šefčovič: Také štedré programy ako doteraz už od EÚ evidentne nedostaneme

06.05.2018, 22:17 | TASR

Slovensko sa bude musieť naučiť hospodáriť s európskymi peniazmi nanovo. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič (Smer-SD). Spolu s ďalšími hosťami relácie sa zhodli, že Slovensko bude v budúcnosti nútené viac čerpať z celoeurópskych programov, na ktoré sa presúva dôraz, a sú z nich financované hlavné priority EÚ ako veda a výskum alebo ochrana životného prostredia.

  • Tlačiť
  • 5

„Bude veľmi dôležité, aby sme vyčerpali prostriedky, ktoré budeme mať do roku 2020 najlepšie ako sa dá, pretože je evidentné, že nové programy už tak štedré pre tak rýchlo rozvíjajúce sa krajiny, ako je Slovensko, nebudú,“ upozornil M. Šefčovič.

„Veľmi dôležité bude aj vytvoriť finančnú platformu, kde by sme vedeli kombinovať 'národnú obálku' s prostriedkami zo súkromného sektora a takisto, aby vedeli do tohto úsilia viac zapojiť Európsku investičnú banku.“

S tým, že Slovensko potrebuje zmeniť spôsob čerpania európskych prostriedkov, súhlasí aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH). „Nečerpáme ich dostatočne a aj to, čo sa čerpá, nejde tam, kam by malo,“ povedal.

Upozornil, že za štyri roky Slovensko zo sedemročného obdobia vyčerpalo len 10 percent pridelených prostriedkov. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) reagoval, že Slovensko síce zatiaľ vyčerpalo len 13 percent, no už 85 percent eurofondov, ktoré majú byť vyčerpané v tomto období, je sprístupnených.

Neprehliadnite

Zároveň dodal, že vláda pracuje aj na väčšej transparentnosti čerpania eurofondov. Slovensko má však podľa I. Štefanca problém aj s prílišnou byrokraciou. Predsedníčka zahraničného výboru Národnej rady SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) za ňou síce vidí najmä snahu kontrolovať transparentné čerpanie eurofondov, no uznáva, že Slováci sú občas „príliš snaživí“.

I. Štefancovi vadí aj prílišná centralizácia čerpania eurofondov. „O všetkom sa rozhoduje len na úrovni vlády,“ tvrdí. Práve preto sa podľa neho regionálne rozdiely nedarí znižovať. „Keď sa pozrieme na vývoj v posledných rokoch, u nás sa tie nožnice skôr otvárajú,“ poznamenal s tým, že si vie predstaviť, že by čerpanie prostriedkov kohéznej politiky mali na starosti župy.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy , eurofondy, Európska únia, Maroš Šefčovič